C# sql tablodan veri çekmek

Arkadaşlar aşağıdaki tablodan herhangi bir kişinin telefon numarasını çekmek istiyorum. Yanlız bu değişkenle olacak.

id      ad             telefon

1      ömer         4521321231

2      ahmet        4879413213

3     veli           454566548

4   kerem          4548412318

lolyou lolyou (7)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    C# ile SQL 'de bir tablodan kritere bağlı olarak veri çekmek için sorgunda Where ifadesini kullanmalısın. Aşapıda örnek bir kod var.

    public void TelefonGetir(){
                string baglantiCumlesi = "server=.\\SQLEXPRESS; database=uzmanim; integrated security=SSPI";
                SqlConnection baglanti = new SqlConnection(baglantiCumlesi);
                int Id=4;
                SqlCommand komut = new SqlCommand("Select Telefon from Kisiler Where Id=@prmId", baglanti);
                komut.Parameters.AddWithValue("@prmId", Id);
                baglanti.Open();
                var telefon = komut.ExecuteScalar();
                baglanti.Close();

            }

    Id adında integer bir değişken tanımlamadım. Buna 4 değerini verdim. Senin örneğinde Kerem'e denke geliyor.

    Sen isimleri bir Combobox içinde listeleyebilirsin. Veya Textbox içine girilen ismin telefon numarasını aratabilirsin. Benim örneğim Id üzerinden çalışıyor.

    Yukarıdaki C# kodu Id'si 4 olan kişinin telefon numarasını getirir. Sen senaryona göre bunu değiştirebilirsin.

    C# Ado.Net: ExecuteScalar, ExecuteReader ve ExecuteNonQuery arasındaki fark nedir?

    alattin alattin (16984)
    7 yıl önce cevaplandı

    • ya abi sen varya sen adamın dibisin allah senden razı olsun ilgilendiğin için.Ve executereader ile executescalar arasındaki fark neki execute scalar ile oluo sadece? lolyou 7 yıl önce
    • sağol kardeşim. Kafana takılan genel soruları farklı başlıklarda sorabilirsin. Sorunu çözüm olarak paylaştım: http://uzmanim.net/soru/c-ado-net-executescalar-executereader-ve-executenonquery-arasindaki-fark-nedir/66566 alattin 7 yıl önce