C# String Metodları Kullanımı (SubString, Trim, IndexOf, LastIndexOf)

C# String Metodları SubString, Trim, IndexOf, LastIndexOf Metodları nasıl kullanılır?

emkoroglu emkoroglu (327)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    String methodları bizim sıkça kullanacağımız ve ihtiyac duyacağımız methodlardır.

    • String içersinde belli bir karakterler arasını alma, (SubString)
    • Bir String içersindeki başlangıçtaki ve bitişteki boşlukları silme (Trim)
    • String içersinde bellibir karakteri yada kelimeyi aramak (IndexOf)
    • String içersinde bellibir karakteri yada kelimeyi sondan başlayarak aramak (LastIndexOf)

    ​SubString Methodu

    string kelime = "uzmanim.net"; // başlangıç değeri olarak sıfırı seçtik. Burada 'u' 0.karakterdir.
    MessageBox.Show(kelime.Substring(0,7)); // 0.karakter ile 7. karakterler arasını alır.

    /*Çıktı : uzmanim

    Trim Methodu

    string kelime = "     uzmanim.net     ";
    MessageBox.Show(kelime.Trim()); //Başlangıctaki ve bitişteki boşlukları temizler.

    /* Çıktı: uzmanim.net

    IndexOf Methodu

    İki türlü kullanımı vardır.

    string kelime = "uzmanim.net";
    MessageBox.Show(kelime.IndexOf('.')); // '.' Tek tırnakla yazıldıgında char türünde,
    karakteri kaçıncı karakterde olduğunu bize int olarak verir.

    MessageBox.Show(kelime.IndexOf("net")); //  "net" Çift tırnak ile yazdığımızda
    string türünde arama yapar ve sonucu int olarak verir.

    Kullanım 1 Çıktı: 7

    Kullanım 2 Çıktı: 8

    LastIndexOf Methodu

    string kelime = "uzmanim.net/deneme/profil";
    MessageBox.Show(kelime.LastIndexOf('/'));

    kelime değişkeni içersinde 2 tane '/' karakteri var . LastIndexOf Methodunu kullandığımız için bize en sondaki '/' karakterin int değerini verecektir.

    Çıktı: 25

    Index Of methodunu kullansaydık eğer çıktı olarak 11 değerini verecektir.

    emkoroglu emkoroglu (327)
    10 yıl önce cevaplandı

      Teşekkürler, doğru düzgün bi örnek buldum sonunda...

      erkankarabiber erkankarabiber (1)