C# String veriyi Json türüne dönüştürme

Bir web adresinde Json formatında geriye değer döndüren bir metod var.

(Id, Açıklama ve Kategori gibi string değerler)

Bu web adresinden Json formatındaki veriyi alıp bunu bir listeye ekleyip üzerinde işlem yapmayı kolaylaştırmak istiyorum.
C# ile web adresinden string türündeki veri nasıl alınır?
C# ile string türündeki veri Json türüne nasıl çevrilir?
C# ile Json türündeki değerler listeye nasıl eklenir?

EceKoc EceKoc (834)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Öncelikle bir web adresinden string türündeki veriyi almak için "System.Net" kütüphanesini
    eklemeniz gerekiyor. Ve Json türündeki verilerle işlem yapabilmek için ise
    "Newtonsoft.Json" ve "Newtonsoft.Json.Serialization" kütüphanelerini eklemelisiniz.

    Daha sonra gelen verileri eklemek için bir sınıf oluşturmanız gerekiyor.
    Sınıfın kodları şu şekilde olacaktır:

        class Bilgi
        {
            public string Id { get; set; }
            public string Aciklama { get; set; }
            public string Kategori { get; set; }
        }

    Ve metod da şu şekilde olmalıdır:

    public List<Bilgi> GetRecipes()
    {
         string downloadedString;
         WebClient client = new WebClient();
         downloadedString = client.DownloadString("http://uzmanim.net"); //tırnak içerisine istediğiniz web adresini yazınız
         List<Bilgi> liste = JsonConvert.DeserializeObject<List<Bilgi>>(@downloadedString);
         return liste;
    }

    Bu kod

    [{\"Id\":1,\"Aciklama\":\"Bazı açıklamalar\",\"Kategori\":\"Uzmanim.net\"},{\"Id\":2,\"Aciklama\":\"Bazı diğer açıklamalar\",\"Kategori\":\"Uzmanim.net\"}]

    şeklinde gelen veriyi

    [{
        Id:1,
        Aciklama:Bazı açıklamalar,
        Kategori:Uzmanim.net
    },
    {
        Id:2,
        Aciklama:Bazı diğer açıklamalar,
        Kategori:Uzmanim.net
    }]

    formatına çevirip veriyi kendi oluşturduğunuz bir sınıfın listesine eklemenizi sağlayacaktır

    EceKoc EceKoc (834)