C# Tarih hesaplaması nasıl yapılır?

Merhabalar,

Benim amacım şu, örnek olarak c#'da lable1.text'de  23.01.2016 diye bir tarih var sayalım, bu tarihin 7 gün önceki tarihini hesaplamam gerekiyor bunu nasıl yapabilirim? Ve birde ek olarak benim bu tarihi sql veritabanıma kaydetmek gerekiyor bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim.

notify notify (538)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Herhangi bir tarihten x gün önceki tarihe geri dönebilmek için, tarihe eksi değer eklemelisin.

    Label kontrolü içinden değer string olarak gelecektir. Öncelike bunu tarihe çevirmelisin. Sonra AddDays metodu ile istediğin işlemi yapabilirsin.

    int gun = -1 * Int32.Parse(Textbox1.Text);
    string labelTarih = Label1.Text;
    var tarih = DateTime.Parse(labelTarih).AddDays(gun);
    Label2.Text = tarih.ToString();

    Burada -7 değeri ekleyerek 7 gün önceki tarihi alabilirsin.

    SQL'e kayıt için Entity Framework ile ilgili Google'da arama yapabilirsin. Entity Framework işini oldukça kolaylaştıracaktır.

    alattin alattin (16984)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Bunu tam olarak nasıl yapıcam ? boş bir form var ve bir adet label bunu nasıl yapıcağımı birazdaha detaylandırabilirmisiniz? kısaca rica etsem notify 8 yıl önce
    • yukarıda yazdığım kod, label1'den text'i alır ve tarihe çevirir, sonrada 7 gün geriye gidip tarih adlı değişkene bu veriyi aktarır. Entity Framework konusu oldukça kapsamlı. alattin 8 yıl önce
    • Çok özür dilerim ama bu tarih adlı değişkeni nasıl form'a eklicem yani yeni tarihi başka bir label'da mı göstericem nasıl olucak lütfen yardım edin cevabınıza tik atıcam notify 8 yıl önce
    • Form üzerine 2. bir label sürükleyin. Daha sonra butonun Click olayına yukarıdaki kodu yapıştırın. alattin 8 yıl önce
    • Çok teşekkürler çalıştı, birde bu 7 gün olayını texbox'a girdirebilirmiyiz? yani texbox'a kaç yazarsak ona göre gün hesaplaması yapıcak 5 yazarsak 5 gün öncesi gibi notify 8 yıl önce
    • Elbette yapabilirsin. Cevabımı bu isteğine göre düzenliyorum. alattin 8 yıl önce
    • ÇOK SAĞOLUN ALATTİN BEY SAĞLICAKLA KALIN notify 8 yıl önce
    • ALAATİN BEY KUSURA BAKMAYIN ŞİMDİ EVE GELEBİLDİM. BİR SORUM DAHA OLUCAKTI BU GİRDİĞİMİZ KOD SAATİ DE GÖSTERİYOR YANİ 00:00:00 DİYE BUNU NASIL KALDIRABİLİRİM? SADECE TARİH OLMASI GEREKİYOR notify 8 yıl önce
    • tarih.ToShortDateString() yazarsan sorun çözülür. alattin 8 yıl önce