C# URL üzerinden bir resmin genişlik ve yüksekliği nasıl öğrenilir?

Kaynağı bilinen bir resmin, genişlik ve yüksekliğini C# ile nasıl öğrenebilirim?

URL'si bilinen bir resmin genişlik ve yüksekliği nasıl alınır?

alattin alattin (16999)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    C# URL üzerinden bir resmin genişlik ve yüksekliği nasıl öğrenilir?

    C# içinde bulunan WebClient ve MemoryStream sınıfları ile bir resmin eni ve boyu aşağıdaki kod ile kolayca bulunabilir.  Kodun hataya düşmemesi için (resim linkinin bozuk, kırık olması gibi durumlarda) kodun try / catch blokları içinde çalıştırılmasında fayda var.

     byte[] resimData = new WebClient().DownloadData(imgurl);
                    using (MemoryStream imgStream = new MemoryStream(resimData))
                    {
                        Image img = Image.FromStream(imgStream);
                        int genislik = img.Width;
                        int yukselik = img.Height;
                    }

    alattin alattin (16999)