C# ve SQL Delete komutu

Merhaba

C# ve Windows form uygulamalarında Sql delete yani silme komutunun nasıl kullanıldığı aşağıda örnek kod ile gösterilmiştir.

berk berk (224)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    • Bu kodların çalışabilmesi için bilgisayarınız da bir SQL Server yüklü olması gerekiyor.

       // SqlClient kütüphanesini ekliyoruz.

      using System.Data.SqlClient;

      // sql_con isminde bir SqlConnection bağlantısı oluşturuyoruz

      SqlConnection sql_con;

      // sql_cmd isminde bir Sql komutu oluşturuyoruz.

              SqlCommand sql_cmd;

      //string değerinde sqlPath ismine bağlantı kurucağımız server ın adresini tanımlıyoruz

      string sqlPath="Server=.\\SqlExpress;Database=Merhaba;Trusted_Connection=True;";

                 // komut isminde bir string değer tanımlıyoruz

                  string komut = "";

                  // sql_con isminde bir SqlConnection bağlantısı oluşturuyoruz
                  sql_con = new SqlConnection(sqlPath);
                  // sql_cmd isminde bir Sql komutu oluşturuyoruz.
                  sql_cmd = new SqlCommand(komut, sql_con);

                      // bağlantımızı açıyoruz
                      sql_con.Open();

    // Komutumuzu tanımlıyor ve Sql Injection saldırılarına karşı önlem almak için parametre ekliyoruz.

                 komut = "DELETE FROM Merhaba.dbo.Rehber WHERE (sirano)=@sirano";
    SqlParameterCollection param = sql_cmd.Parameters;
    param.AddWithValue("sirano",textBox1.Text);

                    // Çalıştırıcağımız komutu komut değişkenine atıyoruz
                    sql_cmd.CommandText = komut;

                    // SqlCommand ın kullanacağı bağlantı
                    sql_cmd.Connection = sql_con;

                    // Çalıştırılıcak komutun türü sql sorgusu
                    sql_cmd.CommandType = CommandType.Text;

                    // SQL Sorgusu sonucunda veritabanından herhangi bir veri dönmeyecekse, sorguları çalıştırmak için executeNon query kullanıyoruz
                    sql_cmd.ExecuteNonQuery();

     // Bağlantımızı kapatıyoruz
                sql_con.Close();
    berk berk (224)