C# ve SQL Select komutu

C# ve Windows form uygulamalarında Sql select yani veri listeleme, veri görüntüleme komutunun nasıl kullanıldığı aşağıda örnek kod ile gösterilmiştir.

berk berk (224)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    // SqlClient kütüphanesini ekliyoruz.
           using System.Data.SqlClient;

                       // sql_con isminde bir SqlConnection bağlantısı oluşturuyoruz

            SqlConnection sql_con;

                      // sql_cmd isminde bir Sql komutu oluşturuyoruz.

            SqlCommand sql_cmd;

                      //string değerinde sqlPath ismine bağlantı kurucağımız server ın adresini tanımlıyoruz

           string sqlPath="Server=.\\SqlExpress;Database=Merhaba;Trusted_Connection=True;";

                  // komut isminde bir string değer tanımlıyoruz
                string komut = "";

    		// sql_con isminde bir SqlConnection bağlantısı oluşturuyoruz
                sql_con = new SqlConnection(sqlPath);

    		// sql_cmd isminde bir Sql komutu oluşturuyoruz.
                sql_cmd = new SqlCommand(komut, sql_con);

                 // Bağlantımızı açıyoruz
                sql_con.Open();

        // Komutumuzu tanımlıyor ve Sql Injection saldırılarına karşı önlem almak için parametre ekliyoruz.
                    komut = "SELECT [ID],[Adi],[Tel] FROM [Merhaba].[dbo].[Rehber] where sirano=@sirano";

                    /* param isiminde bir parametre koleksiyonları tanımlıyoruz ve param değişkenimizin kullanacağı parametreleri param değişkenimize tanımlıyoruz. */
    SqlParameterCollection param = sql_cmd.Parameters;
    param.AddWithValue("sirano",textBox1.Text);

                    // Çalıştırıcağımız komutu komut değişkenine atıyoruz
                    sql_cmd.CommandText = komut;

                    // SqlCommand ın kullanacağı bağlantı
                    sql_cmd.Connection = sql_con;

                    // Çalıştırılıcak komutun türü  yada sql sorgusu
                    sql_cmd.CommandType = CommandType.Text;

                    // Gelen veriyi okuyucuya tanımlıyoruz.
                    SqlDataReader rdr = sql_cmd.ExecuteReader();

                    // Gelen veriler objec olduğu için  ve biz text bilgisi olarak aktaracağımız için string e çeviriyoruz.
                        textBox1.Text = rdr.GetInt32(0).ToString();
                        textBox2.Text = rdr.GetString(1);
                        textBox3.Text = rdr.GetString(2);

                // Bağlantımızı kapatıyoruz
                sql_con.Close();

    berk berk (224)