C# ve SQL Server Nasıl bağlanır

Windows 7 32 bit işletim sistemi kullanıyorum. Bilgisayarımda C# yüklü ve bir projem var. C# da bir kullanıcı ara yüzü tasarladım ve ID şifre ile giriş yapmak istiyorum. Bir adet giriş butonum var giriş butonumun içerisine nasıl bir kod yazmalıyım.

NOT: SQL Server'ı kurarken herhangi bir ID yada Şifre tanımlamadım. Local olarak SQL e bağlantı nasıl kurabilirim ?

berk berk (224)
10 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Server=Localhost\SQLSERVEREXPRESS;Database=veritabanı;Trusted_Connection=True;

    Localdeki SQL Express sunucuya bağlanmak için. Kullanıcı adı ve şifre gerekmez. Windows'a login olduğunuz kullanıcının SQL sunucuya erişim yetkisi varsa yukarıdaki satır yeterli olur.

    Server=SunucuAdresi\CalisanOrnekAdi;Database=Veritabanı;User Id=kullaniciAdi;
    Password=Şifre;

    Kullanıcı adı ve şife ile SQL sunucuya bağlanma. Yukarıdaki bağlantı cümlesinde bilgileri kendinize göre ayarlamanız gerekiyor.

    C# dili ile .net ortamında SqlConnection nesnesi ile örnek bir bağlantı kodu aşağıdadır:

    //Baglantiyi nesnesi oluştur.
    SqlConnection baglanti =new SqlConnection();
    // baglantiCumlesi = yukarıdaki ifadelerden uygun olanı seçin.
    baglanti.ConnectionString = baglantiCumlesi;
    baglanti.Open();//Baglanti Aç

    // işlemler

    baglanti.Close();
    // Baglanti  kapat.
    }

    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

      Projeniz Windows Form uygulaması ise,

      1.  Projenizi sağ tuşla tıklayın Add > New Item seçin ve uygulama konfigürasyon dosyası ekleyin  Common Items altında  General sekmesi içerisinde Application Configuration File  (App.config) ve konfigürasyon dosyasını şu şekilde düzenleyin:
        <?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
        <configuration>
          <connectionStrings>
            <add name="baglantiCumlesi"
                 providerName="System.Data.SqlClient"
                 connectionString="Data Source=LOCALHOST;Initial Catalog=VeriTabani;Integrated Security=SSPI;"
        />
          </connectionStrings>
            <startup>
                <supportedRuntime version="v4.0" sku=".NETFramework,Version=v4.0,Profile=Client" />
            </startup>
        </configuration>
      2. Yukarıdaki ifadede Localhost  ve  Veritabani bolumlerinizi kendinize uyarlayın.

      3. Projenizdeki References'i sağ tuşla tıklayın. Add Reference seçin. .NET sekmesinde System.Configuration bulun ve  OK tıklayın.

      4. Aşağıda örnek bir C# ile veri ekleme örneği kodu bulacaksınız.

        using System;
        using System.Collections.Generic;
        using System.ComponentModel;
        using System.Data;
        using System.Drawing;
        using System.Linq;
        using System.Text;
        using System.Windows.Forms;
        using System.Data.SqlClient;
        using System.Configuration;

        namespace PMS
        {
            public partial class frmOncelik : Form
            {
                string baglantiCumlesi = ConfigurationManager.ConnectionStrings["baglantiCumlesi"].ConnectionString;
                public frmOncelik()
                {
                    InitializeComponent();
                }

                void Kaydet()
                {
                    // baglanti nesnesi sql sunucu ile uygulama arasinda bir kopru olusturur.
                   SqlConnection baglanti = new SqlConnection(baglantiCumlesi);
                    // komut nesnesi sql baglantisi uzerinden sql komutunu sunucuya iletir.
                    SqlCommand komut = new SqlCommand("Insert Into Oncelikler (Tanim) Values (@p1)", baglanti);
                    //Sql injection saldirilarindan korunmak için parametre kullan.
                    SqlParameter p1 = new SqlParameter();
                    p1.ParameterName = "@p1";
                    p1.Value = txtTanim.Text;
                    // Parametreyi sql komut nesnesine aktar.
                    komut.Parameters.Add(p1);
                    // komut nesnesinin calistirilabilmesi için açık bir bağlantı şarttır.
                    baglanti.Open();
                    // komut executenonquery metodu ile çalıştırılır.
                    komut.ExecuteNonQuery();
                    // çalıştırma işlemi bittiğinde baglantı mutlaka kapanmalıdır.
                    baglanti.Close();
                    MessageBox.Show("Durum Eklendi");
                    // ve işlem biter, gökten 3 elma düşer.
                }

                private void btnKaydet_Click(object sender, EventArgs e)
                {
                    Kaydet();
                }

      alattin alattin (16999)
      10 yıl önce cevaplandı

      • referans eklemeyi unutmuşum, ilave ettim. alattin 10 yıl önce

      Alttin Bey, peki bu bağlantı oldu teşekkürler birde belirtilen tablodaki verileri nasıl form açıldığında otomatik çekebiliriz? ve zamanınız varsa Ekle,Güncelle,Sil gibi komutları da yapabilirmiyiz?

      notify notify (538)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Benim profilimde mevcut girip inceleyebilirisiniz.. berk 7 yıl önce
      • form load event'ına veri çekme işlemleri yaparak form açıldığında veri çekilebilir kullanici68786 3 yıl önce