C# ve SQL update komutu

Merhaba.

C# windows form üzerinde çalışıyorum iki adet butonum var bir tanesi SQL veritabanıma bağlanıp verileri getiriyor.

Bir diğeri ise gelen verileri düzenlememizi sağlıyor olucak.

SQL Server update komutu nasıl kullanılır ?

berk berk (224)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

     // SqlClient kütüphanesini ekliyoruz.
    using System.Data.SqlClient;

    // sql_con isminde bir SqlConnection bağlantısı oluşturuyoruz

    SqlConnection sql_con;

    // sql_cmd isminde bir Sql komutu oluşturuyoruz.

            SqlCommand sql_cmd;

    //string değerinde sqlPath ismine bağlantı kurucağımız server ın adresini tanımlıyoruz

            string sqlPath = "Server=.\\SqlExpress;Database=Merhaba;Trusted_Connection=True;";

     // Komut isminde bir string değişken tanımlıyoruz.

    string komut="";

    //  oluşturduğumuz bağlatıya SqlConnection bağlantımıza server adresini tanımlıyoruz.

    sql_con = new SqlConnection(sqlPath);

    // oluşturduğumuz SQL komutumuza komutumuzu ve bağlantımızı tanımlıyoruz

    sql_cmd = new SqlCommand(komut, sql_con);

    // Bağlatımızı açıyoruz

    sql_con.Open();

     // Komutumuzu tanımlıyor ve Sql Injection saldırılarına karşı önlem almak için parametre ekliyoruz.

      komut = "UPDATE Merhaba.dbo.Rehber SET Adi=@Adi, Tel =@Tel where id=@id";

    SqlParameterCollection param = sql_cmd.Parameters;
    param.AddWithValue("id",textBox1.Text);
    param.AddWithValue("Adi",textBox2.Text);
    param.AddWithValue("Tel",textBox3.Text);

    // Çalıştırılmak istenen SQL sorgusu
                    sql_cmd.CommandText = komut;

    // SqlCommand ın kullanacağı bağlantı

                    sql_cmd.Connection = sql_con;

    // Çalıştırılıcak komutun türü sql sorgusu yada türü

                    sql_cmd.CommandType = CommandType.Text;

    // Bağlantımızı kapatıyoruz

     sql_con.Close();

    berk berk (224)