C# Wi-Fi sinyali kesilecek olduğunda uyarma programı nasıl yapılır?

Merhaba,

Başlıkta tam belirtemedim, yapmak istediğim şey şu;

Benim günlük hayatta en çok karşılaştığım sorunlardan birisi de bu aslında. Wi-Fi sürekli kesilip duruyor. uzmanim.net'te bununla ilgili konu açılmıştı, denilenleri yaptım ancak hala arada sırada oluyor. Şöyle bir şey yapmayı planlıyorum (tabi mümkünse) Wi-Fi kesilecek noktaya kadar geldiğinde program uyarı verecek. Yani masaüstü bildirimi çıkacak. Ve bunu düzeltmek için çözüm önerileri sunulacak. Bu programı nasıl yapabilirim?

@alattin

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bunu yapman oldukça zor Toprak.  Özellikle de wi-fi için. Sinyal sürekli değişebilir. Kopma noktasına gelebilir ve tekrardan eski seviyesine dönebilir. Sonuçta radyo sinyali. Araya giren herhangi bir parazit, engel buna sebep olabilir. Sen bunun kopmamı yoksa geçici bir sinyal düşmesimi olduğunu anlayamazsın. Yine gün içinde belki yüzlerde defa bağlantı kopuyor ama fark etmiyoruz bile bunu. Tam olarak bağlantı kesildiğinde Windows gerekli uyarıyı veriyor zaten. Fakat illa böyle bir şey yapmak isterim dersen, senin için en iyi yöntem ping (Ping nedir, nasıl kullanılır?) üzerinden gitmek olur. Belli başlı bazı sunuculara ping attırabilirsin dönen yanıtları alır ve kesilme varsa internet bağlantısının koptuğuna dair bir mesaj çıkarabilirsin.

    alattin alattin (16999)