cSharp Guid ile Unique id Nasıl Oluşturulur?

Veritabanı tablo bağlantıları için unique id üretmem gerekiyor. cSharp 'da Unique id nasıl oluşturabilirim?

emkoroglu emkoroglu (327)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    GUID’in türkçe açılımı Küresel Benzersiz Kimlik (Tanımlayıcı) diyebiliriz. Alttaki kodda dinamik olarak id üretecektir.

    string unique = Guid.NewGuid().ToString(); //Rastgele id türettik
    MessageBox.Show(unique.ToString());
    //Çıktı : 296267bc-423f-4062-9ceb-b12069ec0636

    Eğer sadece sayılardan oluşmasını istiyorsak;

    public string KodOlustur()
            {
                string Unique= Guid.NewGuid().ToString();
                string rakam = string.Empty;
                foreach (char item in Unique)
                {
                    if (char.IsNumber(item)) // item değeri sadece sayı ise işlemi gerçekleştir.
                    {
                        rakam += item;
                    }
               string sonKod = rakam .Substring(0, 6);
    // string içersinde sadece 0 ile 6 arasını alarak 6 haneli id oluşturduk
                return sonKod ;
            }
    emkoroglu emkoroglu (327)