Cache bellek nedir?

Islemci üzerinde bulunan cache bellek ne ise yarar?Bilgileri kalici olarak mi saklar.Bu bilgilere nasil ulasabiliriz?

mrthreee mrthreee (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İşlemci üzerindeki Cache, yani saklı ön bellekte veriler sadece bilgisayar açıkken tutulur. Bu bellek bilgisayarın işlem hızını arttırmak için vardır.  Cache bellekte geçici veriler tutulur.  Elektrik kesildiğinde, bilgisayar kapatıldığında tüm veriler silinir.

    İşlemci Cache belleği ve normal bellekte tutulan veriler kalıcı olmadıkları için hiç bir şekilde geri getirilemezler. Bu bilgilere ulaşmak mümkün değildir.

    Örneğin bir oyun oynuyorsun, oyun sırasında yapılan hesaplamalar bellek ve cache bellekte saklanır. Cache bellek normal sabitdiske ve RAM'a göre çok daha hızlıdır. İşlemcinin ihtiyaç duydugu veriler cache belleğe alınarak işlemler daha hızlı yapılır.

    alattin alattin (16999)