Çalışmayan USB Girişleri, Usb girişlerimin bazıları çalışmıyor, ne yapabilirim?

Bilgisayarımda harici cihazları çalıştırabildiğim 1 Adet USB girişi var.Diğer boş USB girişlerine ikinci bir cihaz takınca tanımıyor,çalıştırmıyor.Çoklayıcı USB aygıtı aldım,taktım onuda 8 adet girişini tek olarak görüyor.Donanım bağlı olan girişlerde bir problem yok onlar çalışıyor.Boşta olan 3 adet giriş tek tek bağımsız çalışıyor.İki boşa cihaz bağlıyamıyorum.ÖRNEK İki harici Harddisc var,ikisinide takıp birbirine dosya transferi yapamıyorum.Önce bilgisayarıma kopyalayıp sonra disce kopyalıyorum.

Bu sorunumu nasıl düzeltebilirim. İşletim sistemi XP Professional.

ahmetkl ahmetkl (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu sorunun nedeni olarak birçok sorun meydana gelmiş olabilir.Bilgisayarınızda yazılımsal bir sorun olmuş olabilir.Tekrar sürücü yüklemeniz veya güncelleştirmeniz gerekebilir.Ya da bilgisayarınızda donanımsal bir sorun da oluşmuş olabilir.Bunu anlamak için sırasıyla birkaç işlem yapmanız gerekiyor.

    Çözüm 1: Anakart chipset sürücünüzü üreticinin sitesinden indirin ve yükleyin(güncelleştirin)

    1.Anakart modelinizi öğrenin ve üretici web sitesine giderek kullandığınığız işletim sistemine göre Chipset sürücüsünü indirin.

    2.İndirdiğiniz sürücüyü kurun.

    3.Kurulumdan sonra sorunun gidip gitmediğine bakın.

    Setup dosyası ile kurulumdan sonra sorun devam ederse Aygıt Yöneticisine giderek sorunlu usbnin üstüne gelerek sürücüyü güncelleştir tıkladıktan sonra indirdiğiniz dosyayı gösterin.

    Çözüm 2: Aygıt yöneticisindeki USB girişlerini Kaldırıp tekrar yükleyin

    Aygıt Yöneticisine giderek sorunlu USB girişlerini sağ tuş ile kaldır dedikten sonra Çözüm 1 deki aşamaları tekrar yapmayı deneyebilirsiniz.

    Çözüm 3: Sistem geri yüklemeyi deneyin

    Bilgisayarınızın sorunlu olmadığı bir tarihe tekrar geri yükleme yaparak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

    Çözüm 4: Bilgisayarınızın işletim sistemini yükseltin

    Kullandığınız işletim sistemini Windows 7 işletim sistemine yükselterek sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

    Eğer bilgisayarınız Windows 7 yi kaldırmayacağını düşünürseniz Windows Xp tekrar temiz kurulum yapmayı deneyin.

    Bu aşamalardan sonra aynı sorun her şekilde devam ediyorsa sorunun donanımsal kaynaklı olduğunu düşünebilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)