Camtasia 9 nedir? Nasıl kullanılır?

Camtasia Studio nedir?

Camtasia Studio nasıl indirilir?

Camtasia Studio nasıl kullanılır?

hydra hydra (3800)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Camtasia Studio nedir?

    Camtasia Studio, hem ekran kaydı alma hem de video montajlama programıdır. İçerisinde çeşitli efektler, düzenleme panelleri, animasyonlar, geçiş efektleri gibi birçok özellik bulunmakta.

    Camtasia Studio nasıl indirilir?

    Buradan kendi resmi sitesine gidip ücretsiz deneme sürümünü indirebilir ya da satın alabilirsiniz. Ücretsiz full yapılabilir ancak crack'e girer ve tasvip etmiyoruz.

    Camtasia Studio nasıl kullanılır?

    Öncelikle arayüzü tanıyalım. Programı açarken bize aşağıdaki gibi ekran çıkıyor.

    • New Project: Yeni proje oluştur.
    • New Recording: Yeni kayıt oluştur
    • Open Project: Proje dosyasını aç
    • Show on Launch: Açılışta göster

    Yeni Proje seçeneğine tıklayıp devam edelim.

    Ana ekranın solundaki panelde yazanları bir çevirelim.

    • Media: Medya dosyası.
    • Annotations: Ek açıklamalar demek. Daha sonra anlatacağız.
    • Transitions: Geçiş efektleri.
    • Behaviors: Türkçesi davranışlar demek. İşlevini anlatacağız.
    • Animations: Animasyonlar demek.
    • Cursor Effect: İmleç efekti.
    • Voice Narration: Sesli anlatım.
    • Audio Effect: Ses efekti.
    • Visual Effect: Görsel efekt.
    • Interactivity: Etkileşim.

    Media:

    Buraya video, fotoğraf, mp4, mp3 gibi medya dosyalarını ekleyebilirsiniz. Daha sonrada düzenlemek için Layer'a koyabilirsiniz.

    Annotations:

    Video için ek açıklamalar ekleyebilirsiniz. Mesela blur, yazı metni, keystroke (tuş vuruşu), ok işareti gibi.

    Transitions:

    Geçiş efektleri demek. Layer'daki bir videodan başka bir videoya geçerken bu sekmeyi kullanabilirsiniz.

    Behaviors:

    Davranışlar demek. Herhangi bir medya dosyasının davranışını ayarlayabilirsiniz.

    Animations:

    Bir videoyu uzaklaştırıp, yakınlaştırmanıza yarar.

    Yukarıdaki kırmızı ile işaretlenmiş kısım videonun hangi zamanında yakınlaştırıp/uzaklaştırmak isteyip istemediğinizi ayarlayabilirsiniz. Biraz daha kurcalarsanız oraayı yakınlaştırmanın smooth'luğunu ayarlayabilirsiniz, yani keskin bir yakınlaştırma mı olsun yoksa yavaş yavaş mı yakınlaştırsın gibisinden.

    Cursor Effect:

    İmleç efekti verebilirsiniz.

    Voice Narration:

    Sesli anlatım yapabilirsiniz. Buradan ses kaydı alıp layer'da istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

    Audio Effects:

    Ses efektlerini buradan ayarlayabilirsiniz. Bu sekmede yer alan efektleri anlatalım;

    • Noise Removal: Gürültü giderme.
    • Volume leveling: Ses ayarlama. Bu efekt ile sesi azaltıp arttırabilirsiniz.
    • Fade In: Bu efekt ile medya dosyasındaki sesi yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Yani Bu efekti kullandığınız zaman direkt keskin bir şekilde sesin gelmesi yerine yavaş yavaş volume arttırarak gelir.
    • Fade Out: Yukarıdaki efekt ile aynı işleve sahip ancak video sonunda yapabiliyorsunuz.
    • Clip Speed: Klip hızlandırma.

    Visual Effects:

    Görsel efektler demek. Birden fazla efekt bulunmakta, hepsini anlatalım;

    Drop Shadow: Kenarları gölgelendirmenizi sağlar.

    • Border: İşlevinden emin değilim kenarları beyaz yapıyor. (Rengi değiştirilebilir)
    • Colorize: Renklendirmek.
    • Color Adjustment: Renk ayarı.
    • Remova a Color: Renk silmek. Yani Green Screen kullanacaksanız bu ayar sayesinde yeşil rengi yok ederek aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi yapabilirsiniz.
    • Device Frame: Cihaz çerçevesi. Bir Laptop'taymış gibi görüntü verebilirsiniz, gereksiz.
    • Clip Speed: Klip hızı.

    Videoyu nasıl kesebilirim?

    Layer'daki videoya tıklayarak belirlediğiniz yere gelip "S" tuşuna basarak ayırabilirsiniz.

    Sadece ufak bir arayı kesmek için kırmızı ve yeşil çubuk ile ayarını yapıp "delete" tuşuna basmanız yeterli.

    Layer'ları nasıl yakınlaştırıp uzaklaştırabilirim?

    Layer'ların üzerinde bulunan bu sekmeden yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Ya da CTRL + Mouse tekerleği kombinasyonu ile yapabilirsiniz.

    Videoya nasıl blur/mozaik ekleyebilirim?

    Layer'a videonuzu ekledikten sonra Annotations sekmesinden Blur & Highlight sekmesine girin. Buradan aşağıdaki fotoğraftaki efekti kullanacağız.

    Bunu videonuzda istediğiniz yere sürükleyip boyutunu ayarlayabilir süresini layer'dan uzatabilirsiniz.

    hydra hydra (3800)