Cannot open volume for direct access hatasının çözümü nedir?

Chkdsk yapmak istediğimde Cannot open volume for direct access hatası alıyorum ve disk taraması gerçekleştiremiyorum. Cannot open volume for direct access hatasının çözümü nedir?

hakan hakan (15394)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Cannot open volume for direct access hatasının çözümü:

    Cannot open volume for direct access hatası bir yazılım tarafından diske erişim engellendiğinde ortaya çıkar. Chkdsk komutu doğrudan diske erişmek ve üzerinde işlem yapmak ister. Fakat bilgisayarda kurulu olan bir yazılım buna engel olursa Cannot open volume for direct access hatası alınır.

    Bu hatayı alıyorsanız ilk yapmanız gereken şey bilgisayarı yeniden başlatmak olmalıdır. Daha sonra aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz.

    Cannot open volume for direct access çözüm 1: Antivirüs programı varsa antivirüs programını devredışı bırakın

    Bu yazılım çoğu zaman bir antivirüs programıdır. Eğer Cannot open volume for direct access hatası alıyorsanız ilk çözüm yolu olarak antivirüs programını geçici olarak kapatmayı deneyin. Antivirüs programını devreden çıkarttıktan sonra tekrar chkdsk işlemini deneyin.

    Cannot open volume for direct access çözüm 2:  Bir disk izleme yazılımı kuruluysa bunu kapatın.

    Disk izleme programları, S.M.A.R.T uygulamaları,  HDD sağlığını gösteren uygulamalar (DiskMon, Disk Monitor) ya da o an çalışan bir Partition Manager (bölüm yöneticisi) uygulama diske erişimi engelliyor olabilir. Böyle bir program kullanıyorsanız chkdsk komutundan önce mutlaka HDD ile ilgili programları kapatın.

    Cannot open volume for direct access çözüm 3: Sorun disk veya disk kutusunda olabilir.

    Bazı durumlarda donanım sorunu yaşıyorsanız Cannot open volume for direct access hatası alabilirsiniz. Diskiniz arızalı olabilir

    Eğer hatayı aldığınız bir harici diskse disk kutusunda da sorun olabilir. Donanımsal bir sorun yaşıyorsanız chkdsk komutu çalışmayacaktır. Sorun HDD'nin kendinde olabileceği gibi veri kablolarında da olabilir. Bu sebepten bu ihtimali de göz önünde bulundurmak gerekir.

    Cannot open volume for direct access çözüm 4:  Windows  sürücüyü Dirty (kirli) olarak işaretlemiş olabilir

    Windows düzgün kapatılmadığında, mavi ekran hatalarında, elektrik kesintilerinde dosya sisteminde, dosyalarda hatalar oluşur. Windows bu durumda sürücüyü dirty yani kirli olarak işaretler. Bu durumda bazen chkdsk komutu çalıştırılamaz ve  Cannot open volume for direct access hatası alınır. Dirty bit denen şey aslında sürücünün içinde gizli bir bölüme eklenen küçük bir veridir.  Bu durumda şunu yapın.

    1. Komut istemini yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu uygulayın:
      Windows 7'de CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
      Windows 8'de CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
      Windows 10'da komut istemi yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
      Bu komutya D: yazan yerde sizin sürücü harfiniz olmalıdır.
      chkntfs /X D:
      Komuttan sonra The type of the file system is NTFS. gibi bir mesaj gelecek.
    2. Bilgisayarı yeniden başlatın.
    3. Daha sonra chkdsk komutunu çalıştırın:

      chkdsk /f D:

      Eğer sorun Dirty bit yüzündense chkdsk çalışacaktır.

    hakan hakan (15394)