Casper.com.tr - Bu siteye bağlantınız güvenli değil sorunu

Casper sitesine girdim, iletişim forumunu doldurup gönderdim sol üstte ünlem işaretine tıkladım böyle birşey çıktı

Güvenli değil!      İletişim Formu Gönderince IP adresi VB de mi gidiyor? Site bilgileri mi topluyor?

ozgurlol ozgurlol (268)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Casper'ın sitesinin SSL sertifikası yok, o sebepten "bu siteye bağlantınız gizli değil" diyor. Google artık SSL sertifikası olmayan siteleri bu şekilde "güvenli değil" diye nitelendiriyor.

    Bu uyarı, o sitenin tam olarak %100 güvensiz olduğu anlamına gelmez elbette. Sadece Google seni bu konuda "bak bu siteyle yaptığın veri alışverişleri şifrelenmiyor olabilir dikkat et" diye uyarıyor.

    Eğer kredi kartı bilgisi falan girmeyeceksen fazla dert etme. Ama bir şey satın alacağın bir sitede "bu siteye bağlantınız güvenli değil" derse o zaman tereddüt edebilirsin.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @farurhenho SSL sertifikası neden yok diye sorsam ? ozgurlol 5 yıl önce
    • Onu ben bilemem Casper'ın bileceği iş :) omercik 5 yıl önce

    Sitede SSL yüklü değil. SSL casper sunucusu ve senin bilgisayarın arasındaki verileri şifreleyen bir protokol. Casper sitesine SSL denen sertifikayı yüklememiş.  Forma yazdıkların şifrelenmeden Casper sunucularına iletilecek. İletişim formu için bu büyük bir sorun değil. Ama eğer kullanıcı adı ve şifre gibi kritik bilgiler veriyor olsaydın önemli olurdu.

    Tarayıcılar artık bu tür formlardan alınan verilerde sitede SSL yüklü değilse seni uyarıyorlar.

    İletişim formunu doldurdun diye IP adresin gitmez ama zaten girdiğin her site IP adresini alabilir.

    alattin alattin (16999)