Casus yazılım olmadan telefona erişilebilir mi? Okul Wifisi kullanırsam telefonuma birileri izinsiz erişebilir mi?

Öncelikle merhaba ben telefonun hacklenmesi ile ilgili sorularım olacaktı.

ilk sorum telefona hangi yöntemlerle içine sızılir

ikincisi herhangi bir casus yazılım olmadan telefona sızılırmi?

Üçüncusu okul wifisinden telefonumuza sızılabilirmi ve internet erisimi açtigimiz kimse bizi hacklebilirmi?

Son olarak ise iphone de jailbreak olmasada hacklenmesi mümkünmü?

Cevaplarsanız cok tesekkür ederim kolay gelsin:)

konya4234 konya4234 (8)
12 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sana faydası olacak iki videomuz var. Bunları izlemeni öneririm:

    https://www.youtube.com/watch?v=vVrPgRa0whA

    https://www.youtube.com/watch?v=e0oREd71BPU

    ilk sorum telefona hangi yöntemlerle içine sızılır?

    Bir telefona sızmak için telefona casus yazılım yüklemek gerekir. Casus yazılım, truva atı, RAT gibi farklı adlar ile bhsedilen yazılımlar telefon ya da bilgisayarı uzaktan kontrol etmek için kullanılır.  Telefondaki bir güvenlik açığı ya da kullanıcının bilgisizliği, telefona fiziksel erişim kullanılarak telefona casus yazılım yüklenir.

    Örnek vermek gerekirse;

    • Evli bir çift düşün. Kadın kocası halı saha macındayken gizlice telefonuna casus yazılım yüklüyor. Bu fiziksel erişime örnek. Bizzat yaşanmıştır.
    • Kullanıcının güvenlik bilgisi sıfır. Telefonuna bir mesaj geliyor. Mesajda 10.000 TK kazandınız şu linkteki uygulamayı yükleyin ve alın deniyor. Kullanıcı bu yazılımı yüklüyor. Hop casus yazılım telefona yükleniyor.
    • Şuanda yeni sürüm IOS ve Android telefonlarda bilinen bir güvenlik açığı yok. Ama geçmişte Pegasus gibi casus yazılımlar  Whatsapp veya İmessage gibi uygulamalardaki güvenlik açığı sebebi ile uzaktan yüklenebiliyordu.

    ikincisi herhangi bir casus yazılım olmadan telefona sızılır mı?

    Hayır. Casus yazılım olmadan telefona sızmak mümkün değil. Sadece sen ben değil. Tüm kritik görevdeki insanlar da telefon kullanıyor. Böyle bir şey mümkün olsaydı kimse telefon kullanmazdı.

    Üçüncüsü okul wifisinden telefonumuza sızılabilirmi ve internet erisimi açtigimiz kimse bizi hacklebilirmi?

    Herkesin kullanımına açık ağlar, Okul Wifisi gibi,  güvenlik tehlikesi oluşturur. Fakat okul Wifisi kullandın diye kolayca telefonuna sızmak mümkün değildir. Sadece ağ üzerindeki bilgiler çalınabilir. Fakat casus yazılım yüklenemez (sadece ağa bağlandın diye).  Çalınabilir diyorum bu da basit bir işlem değildir. Bulunduğun ağa, ağ cihazlarına, yapılandırmasına vs gibi bu durum imkansız hale gelebilir. Internet erişimini açtığında telefonun hacklenmez.

    Son olarak ise iphone de jailbreak olmasada hacklenmesi mümkün mü?

    Bir telefon hacklenmesi için root edilmiş ya da jailbreaklenmiş olması gerekmiyor. Elbette Jailbreak bir güvenlik riski oluşturur.

    hakan hakan (15409)
    11 ay önce cevaplandı