CCleaner 2023'te bilgisayar ve android için güvenli mi?

C cleaner hakkında biraz araştıpa yaptım ve geçmişinin çok iyi olmadığını gördüm. Android için indirirsem bilgisayar sürümünün de kilidini açmak için makul fiyatlı bir abonelik seçeneği var. Yani hem bilgisayar hem de android sürümünü kullanabiliyorum. Fiyatı uygun fakat geçmişinden dolayı çok güvenemiyorum sizce kullanmlı mıyım ne kadar güvenli c cleaner almalı mıyım? Kararsız kaldım.

uc911 uc911 (1)
1 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Merhaba,

    CCleaner dediğiniz gibi geçmişi sıkıntılı bir program. Bizzat tecrübe etmedim ancak okuduklarıma göre kullanıcıdan izinsiz güncelleme yapma, kullanıcıdan habersiz veri toplama ve bilgisayar sürümünde programın bir türlü kapatılamaması gibi sorunları var. Bunlar güvenlik konusunda oldukça şüphelendirici ve istenmeyen sonuçlar doğurabilecek durumlar. Ayrıca sistemi yavaşlattığına dair söylentiler var. Benim tavsiyem ismi böyle kirli olan bir yazılımı kullanmamnız yönünde.

    xbedirhanx xbedirhanx (836)
    1 yıl önce cevaplandı

      Merhabalar, CCleaner yazılımı geçmişten günümüze kadar cihaz temizliği konusunda yardımcı program olarak kendini geliştirmeye devam etmekte. Geçmişte bu yazılımı kullanıyordum fakat internette yayınlanan bilgiler dahilinde cihazlara zarar verdiği veya virüslü olduğu yazmakta fakat eskiden böyleydi.

      CCleaner yazılımı Piriform tarafından geliştirildi ve 2017 tarihinde Avast tarafından satın alındı ve günümüzde yazılımı Avast geliştirmekte. Bu tip hızlandırma yazılımlarının hiçbir zaman etkisini göremedim yani hiçbir işe yaradıklarını düşünmüyorum "bazıları hariç".

      Mobil cihazımda hangi yazılımı kullanmamı öneriyorsunuz?

      Daha alternatif olarak çoğu yazılımı denedim fakat hiçbir etkisini göremedim. Mobil cihazların kendine has uygulamaları bulunmakta ve bu uygulamalarda indirdiğiniz programlar ile aynı etkiyi sizlere yansıtıyor.

      Peki CCleaner yazılımına para vermeye değer mi?

      Bu tip yazılımlara para vermekten ziyade daha alternatif yollar aramak daha mantıklı misal microsoft bu sene başlarında bir uygulama geliştirdi ve halen daha beta olarak geliştirmeye devam ediyor, dilerseniz aşağıdaki linkten bu uygulamayı indirip kurabilirsiniz.

      darkcrak darkcrak (5168)
      1 yıl önce cevaplandı

        çok teşekkür ederim

        uc911 uc911 (1)
        1 yıl önce cevaplandı

        • Ne zaman isterseniz bizlere soru sorabilirsiniz yeni konu açarak. darkcrak 1 yıl önce

        2010-2017 yılları arasında aktif olarak kullandığımız uygulamaydı bir sıkıntısını görmedik. Günümüzde ihtiyaç var mı? Bence yok.

        hydra hydra (3802)
        1 yıl önce cevaplandı

          CCleaner geçmişte bir kaç defa siber saldırıya uğradı ve kullanıcılar tarafından indirilen dosyaların içine backdoor  yerleştirildiği ortaya çıktı. Bu durum sadece CCleaner için geçerli değil. Başka yazılımlar da bu tür saldırılara uğradı ilk aklıma gelen VLC,  Ammyy Admin

          En son Avast tarafından satın alındığında 2019 yılında  Ccleaner'ı hedef alan bir saldırı Avat tarafından engellendi.

          2023 için güvenli diyebiliriz. Ama ne derece ihtiyacınız var, gerekli mi tartışılır.

          alattin alattin (16999)
          1 yıl önce cevaplandı

          • merhaba. bir şey sormak istiyorum yanıtlarsanız sevinirim. ccleaner yüklüydü telefonda fakat ben de güvenlikle ilgili problemler olduğunu okuyunca silmiştim. daha sonra storedan uygulamaya göz atmak için baktığımda Veri güvenliği kısmında şöyle yazıyor en alttaki Güvenlik uygulamaları başlığnda: "Verilerin silinmesini talep edebilirsiniz. Geliştirici, verilerinizin silinmesini talep edebileceğiniz bir yöntem sağlıyor". Bu, uygulamanın verileri depoladığı ve onları silebileceğimiz anlamında mı? Ben uygulamayı direk kaldırmıştım, bu durumda verilerim uygulamada bulunuyor mu? Öyleyse, verilerimin silinmesi için ne yapabilirim? @alattin @darkcrak tutor 9 ay önce
          • @tutor customerservice@avast.com adresine PRIVACY REQUEST başlığı ile bir mail atıp mevcut verilerinin silinmesini talep edebilirsin. CCleaner cihaza ait bilgileri toplayabilir ama bu bilgiler cihaz modeli, işletim sistemi, ram boyutu gibi bilgilerdir. alattin 8 ay önce
          • Cihaz dosyalarına erişimi olduğu için örneğin gereksiz olduğunu belirttiği dosyaları tarayıp buluyor silinmesini öneriyor vs, bu verileri de toplamıyor mu yani sisteminde? @alattin tutor 8 ay önce
          • Bir de şunu sormak isterim, bir telefondaki örneğin avast antivirüs uygulamasını kaldırmak istediğimizde direkt kaldırabilir miyiz güvenle, yoksa bir prosedür mü olmalı güvenle kaldırmak için? @alattin tutor 8 ay önce
          • @tutor doğrudan kaldırabilirsin alattin 8 ay önce