CCleaner 2023'te bilgisayar ve android için güvenli mi?

0

C cleaner hakkında biraz araştıpa yaptım ve geçmişinin çok iyi olmadığını gördüm. Android için indirirsem bilgisayar sürümünün de kilidini açmak için makul fiyatlı bir abonelik seçeneği var. Yani hem bilgisayar hem de android sürümünü kullanabiliyorum. Fiyatı uygun fakat geçmişinden dolayı çok güvenemiyorum sizce kullanmlı mıyım ne kadar güvenli c cleaner almalı mıyım? Kararsız kaldım.

 

uc911 uc911 (1)
1 ay önce sordu

  Toplam 5 Cevap


  0

  Merhaba,

  CCleaner dediğiniz gibi geçmişi sıkıntılı bir program. Bizzat tecrübe etmedim ancak okuduklarıma göre kullanıcıdan izinsiz güncelleme yapma, kullanıcıdan habersiz veri toplama ve bilgisayar sürümünde programın bir türlü kapatılamaması gibi sorunları var. Bunlar güvenlik konusunda oldukça şüphelendirici ve istenmeyen sonuçlar doğurabilecek durumlar. Ayrıca sistemi yavaşlattığına dair söylentiler var. Benim tavsiyem ismi böyle kirli olan bir yazılımı kullanmamnız yönünde.

  xbedirhanx xbedirhanx (811)
  1 ay önce cevaplandı

   0

   Merhabalar, CCleaner yazılımı geçmişten günümüze kadar cihaz temizliği konusunda yardımcı program olarak kendini geliştirmeye devam etmekte. Geçmişte bu yazılımı kullanıyordum fakat internette yayınlanan bilgiler dahilinde cihazlara zarar verdiği veya virüslü olduğu yazmakta fakat eskiden böyleydi.

   CCleaner yazılımı Piriform tarafından geliştirildi ve 2017 tarihinde Avast tarafından satın alındı ve günümüzde yazılımı Avast geliştirmekte. Bu tip hızlandırma yazılımlarının hiçbir zaman etkisini göremedim yani hiçbir işe yaradıklarını düşünmüyorum "bazıları hariç".

   Mobil cihazımda hangi yazılımı kullanmamı öneriyorsunuz?

   Daha alternatif olarak çoğu yazılımı denedim fakat hiçbir etkisini göremedim. Mobil cihazların kendine has uygulamaları bulunmakta ve bu uygulamalarda indirdiğiniz programlar ile aynı etkiyi sizlere yansıtıyor.

   Peki CCleaner yazılımına para vermeye değer mi?

   Bu tip yazılımlara para vermekten ziyade daha alternatif yollar aramak daha mantıklı misal microsoft bu sene başlarında bir uygulama geliştirdi ve halen daha beta olarak geliştirmeye devam ediyor, dilerseniz aşağıdaki linkten bu uygulamayı indirip kurabilirsiniz.

   darkcrak darkcrak (5148)
   1 ay önce cevaplandı

    0

    çok teşekkür ederim

    uc911 uc911 (1)
    1 ay önce cevaplandı

    • Ne zaman isterseniz bizlere soru sorabilirsiniz yeni konu açarak. darkcrak 1 ay önce

    0

    2010-2017 yılları arasında aktif olarak kullandığımız uygulamaydı bir sıkıntısını görmedik. Günümüzde ihtiyaç var mı? Bence yok.

    hydra hydra (3788)
    1 ay önce cevaplandı

     0

     CCleaner geçmişte bir kaç defa siber saldırıya uğradı ve kullanıcılar tarafından indirilen dosyaların içine backdoor  yerleştirildiği ortaya çıktı. Bu durum sadece CCleaner için geçerli değil. Başka yazılımlar da bu tür saldırılara uğradı ilk aklıma gelen VLC,  Ammyy Admin

     En son Avast tarafından satın alındığında 2019 yılında  Ccleaner'ı hedef alan bir saldırı Avat tarafından engellendi.

     2023 için güvenli diyebiliriz. Ama ne derece ihtiyacınız var, gerekli mi tartışılır. 

     alattin alattin (16791)
     1 ay önce cevaplandı

      üyelik gerektirir

      Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

      Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
      uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol