CCleaner ile birlikte bulaşan Floxif virüsü nasıl temizlenir?

CCleaner ile bilgisayara virüs bulaştığı doğru mu? CCleaner ile bilgisayara bulaşan virüs nasıl temizlenir?

CCleaner ile dağıtılan zararlı yazılım  Floxif nedir?

 Floxif virüsü nasıl temizlenir?

alattin alattin (16984)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    CCleaner ile bilgisayara virüs bulaştığı doğru mu? CCleaner ile bilgisayara bulaşan virüs nasıl temizlenir?

    15 Ağustos - 12 Eylül arasında CCleaner 5.33 sürümü yükleyen kullanıcılara Floxif adındaki zararlı yazılım bulaştı. Floxif bulaştığı sistemden bilgi topluyor ve bu bilgileri uzak bir sunucuya yolluyor. Bu sunucu bir tür komut&konrol sunucusu.

    Floxif aynı zamanda başka yazılımları indirme yükleme yeteneğine de sahip. Floxif bulaştığı bilgisayarın adını, yüklü olan programları, çalışan uygulamaları, Mac adresi gibi bilgileri çalıyor. Bu anlamda Floxif bir tür trojan gibi çalışıyor.

    Floxif sadece 32 bit sistemlerde çalışıyor aynı zamanda sadece yönetici hesabı ile kullanılan bilgisayarlara bulaşabiliyor.

    CCleaner'ın virüslü olduğu nasıl ortaya çıktı?

    Cisco Talos güvenlik araştırmacıları Cleaner yazılımını incelerken CCleaner 5.33 sürümünün şüpheli alan adlarına istekde bulunduğunu fark ettiler. CCleaner 5.33 sürümünün virüs içerdiği de bu şekilde ortaya çıktı.
    Floxif virüsü CCleaner 5.33.6162 ve CCleaner Cloud 1.07.3191 uygulamalarının 32 bit sürümleri ile birlikte yayıldı. Floxif virüsünün CCleaner 5.33 sürümüne nasıl bulaştığı ise bilinmiyor.

    Avast'ın açıkladığına göre 2.7 milyon bilgisayara Floxif virüsü bulaştı. CCleaner kısa bir süre önce Avast tarafından satın alınmıştı.
    Avast, Cleaner uygulamasının bugün virüs içermeyen temiz sürümünü yayınladı.
    Bilgisayarıma Floxif virüsü bulaştı mı nasıl anlarım?

    Bilgisayarınızda Floxif virüsü var mı hızlıca anlayabilirsiniz:

    1. Windows ve R tuşlarına birlikte basın.
    2. Açılan pencereye regedit yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Kayıt defterinde şu yolu izleyin:
       HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Piriform\Agomo
    4. Bu yol altında MUID ve TCID değerleri varsa, bilgisayarınıza virüs bulaştı demektir.

    Floxif virüsü nasıl temizlenir?

    Floxif virüsü CCleaner çalıştırılabilir dosyasının içine gömülü. Bu sebepten CCleaner uygulamasını silmek virüsü ortandan kaldıracaktır.
    CCleaner 5.34 sürümünü yüklediğinizde otomatik olarak virüslü exe dosyası silinecektir.

    Ayrıca her ihtimale karşı virüs taraması yapmanızda fayda var:

    alattin alattin (16984)
    6 yıl önce cevaplandı

    • CCleaner gibi programlara da güvenemeyeceğiz artık demek ki. Bir de Avast satın almış.. hakan 6 yıl önce
    • @hakan gereksiz dosyaları ne ile silebilirim ? :D oyuntubeyoutuber 6 yıl önce
    • @oyuntubeyoutuber CCleaner kullan. Yeni sürümde sorunu çözmüş avast. Olay avast satın almadan önce gerçekleşmiş. hakan 6 yıl önce