CD / DVD 'den Bios güncellemesi nasıl yapılır?

Bilgisayarınızda Windows işletim sistemi başlamıyor, USB'den de açılış yapamıyorsanız bilgisayarınızda Bios Güncellemesini CD üzerinden yapabilirsiniz.

Bunun için CD'nin açılış dosyalarına sahip olması gerekir. Ücretsiz Free Dos işletim sistemi ile bir CD açılış yapılabilir, önyükleme CD'si haline getirilebilir.

CD / DVD 'den Bios güncellemesi nasıl yapılır?

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    CD / DVD 'den Bios güncellemesi nasıl yapılır?

    Bir sebepten dolayı Windows işletim sistemi zarar gördü ve bilgiayarı CD / DVD gibi bir medyadan açmak zorunda kaldığınızda CD / DVD 'ye açılış dosyalarını yüklemeli ve CD / DVD'yi açılabilir yapma bootable yani önyüklenebilir yapmalısınız.

    Aşağıda adım adım bir DVD / CD 'den bilgisayarı nasıl açar ve Bios güncellemesi yaparsınız anlatılmıştır.

    İhtiyacınız olanlar:

    1. Magic ISO Maker indirme lindinden Magic Iso yazılımını indirin.
    2. Free DOS indirme sayfasından Free DOS'u indirin.
    3. Anakartınıza uygun Bios yazımınının DOS versiyonunu indirin.
    4. Boş bir CD veya DVD

    Önyüklemeli CD / DVD oluşturma

    1. Bilgisayarınıza boş bir CD / DVD takın.
    2. Magic ISO Maker programını bilgisayara kurun.
    3. Magic ISO Maker yazılımını çalıştırın.
    4. Load Boot Image butonunu tıklatın
      CD / DVD 'den Bios güncellemesi nasıl yapılır? - Açılış DVD CD oluşturma
    5. Load Boot Image ekranında From Bootable Image File'ı seçin ve üç noktayı tıklayarak indirmiş olduğunuz Free DOS imaj dosyasını seçin
      CD / DVD 'den Bios güncellemesi nasıl yapılır? - Açılış DVD CD oluşturma - Bootable option
    6. OK butonunu tıklayın.
    7. BIOS yazılımınızın  DOS versiyonunu aşağıdaki resimdeki gibi sürükleyin ve orta alana bırakın (Örnekte BIOS.EXE).
      CD / DVD 'den Bios güncellemesi nasıl yapılır? - Açılış DVD CD oluşturma - dosya ekleme
    8. Burn CD/DVD with ISO butonunu tıklayın. Daha sonra Burn IT tıklayın.
      CD / DVD 'den Bios güncellemesi nasıl yapılır? - Açılış DVD CD oluşturma - cd dvd ye yazma
    9. Yazma işleminden sonra artık elinizde açılış yapılabilir bir DVD / CD olacak.Bilgisayarınızı yeniden başlatın (CD /DVD sürücüye takılı olsun.
    10. Açılış menüsünden Boot From DVD/CD seçerek bilgisayarınızı DVD/CD'den açın.
    11. C:\ gördüğünüzde artık BIOS.EXE yazın ve enter tuşuna basın. BIOS.Exe örnektir. Sizin bios güncelleme dosyanızın adı olmalıdır.

    cemkara cemkara (4215)