Cep telefonu tarafından başka cihazlarda çalışmayacak şekilde biçimlendirilen SD kartı bilgisayarda nasıl açabilirim?

Merhaba. Telefonum için Toshiba 32 GB SD kart kullanıyorum. SD kartı telefona ilk taktığımda SD kart kurulumunu yaptım. Uygulamaları falan SD karta kurup telefonun kaynaklarını fazla tüketmemek için SD kartı "Dahili Depolama Birimi olarak kullan" seçeneğini seçtim. Bu seçenekte de "Başka cihazlarda çalışmayacak şekilde biçimlendirilir." yazıyordu. Zaten iki seçenek vardı: Taşınabilir Depolama Birimi ve Dahili Depolama Birimi şeklinde. Uzunca bir süre böyle kullandım. Tüm resimlerim videolarım uygulamalarım yani herseyim o karttaydı. SD kartı kendi SD kart adaptörü ile bilgisayara bağladığımda bilgisayar SD kartı hiç görmüyordu. Ancak telefonu USB kablo ile bilgisayara bağladığımda o şekilde SD karta ulaşabiliyordum.

Sonra SD kartı çıkartıp telefonuma format attım ayarlardan fabrika ayarlarına döndüm. Böyle gerekmişti. Neyse şimdi SD kartı taktığımda telefon kartı görmüyor. USB kablo ile bilgisayardan da kartıma ulaşamıyorum. Zaten SD kart adaptörü ile de bilgisayar kartı görmüyor.  Tüm verilerim kartın içindeydi. Şimdi ne yapabilirim. Yardımcı olurmusunuz? NOT: Telefonum Android 6.0

memoliy memoliy (-1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Çözümleri bekliyorum. Teşekkür ederim..

    memoliy memoliy (-1)
    6 yıl önce cevaplandı

      Amacın Kartın İçindekileerini Görmeeksek Kali Linux da dene ne alaka dersen flaşhımda olan görmedigim dosyaları orda görebiliyodum...

      krsn krsn (233)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Olmuyor @krsn kardeşim. Hiçbir yöntem bu kartı açamadı. Teşekkür ederim yinede. memoliy 6 yıl önce
      • umarım bir cözüm bulunur... krsn 6 yıl önce

      @krsn arkadaşımızın dediği gibi sd kartını linux tabanlı bir makinede deneyebilirsin. Android telefonlar bildiğim kadarıyla ext4 formatını ile diskleri biçimlendiriyorlar. Yani Windows da nasıl NTFS dosya sistemi varsa linux tabanlı sistemlerde de ext gibi sistemler kullanılıyor. Android de linux tabanlı olduğundan linux türevi bir sistem ile görmeyi deneyebilirsin.

      Ya da Windows üzerinde ext4 gibi linux dosya sistemlerini görmeye yarayan bazı programlar var. Bu programlar üzerinden linux işletim sistemi olmadan linux dosya sistemlerini görebilirsiniz.Ext2explore, DiskInternals Linux Reader, Ext2Fsd gibi programlar ile Windows üzerinden linux dosya sistemlerini görebilirsiniz. Buradaki linke tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

      ismailsarp ismailsarp (6010)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Programı denedim ama kartı görmedi programlar da. Kartı takınca USB bellek takıldığında çıkan Windows'un o klasik donanım algılama sesi çıkıyor. Ama kartı okumuyor. En son kart okuyucu alıp kartı USB ile bağlayıp öyle deneyecek gibiyim. Kartı açmanın ve içindeki verileri kurtarmanın başka bir yolu yok sanırsam. Herşeyi denedim çünkü. Teşekkür ederim. @ismailsarp memoliy 6 yıl önce

      Telefon, hafıza kartını ext4 formatında biçimlendirdiği için Windows ortamında hafıza kartınızdaki dosyaları görüntüleyemessiniz. Ext2Read programını kullanarak deneyin.

      Ext2Read programıyla ext formatlı diskler Windows'ta nasıl açılır?

      omercik omercik (9418)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Programları da denedim malesef sonuç aynı. Bu kartı ve içindekileri ömür boyu unutacağım galiba. Gene de teşekkür ederim. @farurhenho memoliy 6 yıl önce
      • Bu konuyla alakalı internette kısa bir araştırma yaptım. Edindiğim sonuçlara göre telefon hafıza kartını başka hiçbir yerde çalışmayacak şekilde biçimlendirmekle kalmayıp aynı zamanda şifreliyormuş. Sanırım şifrelediği için hafıza kartına erişemiyorsun @memoliy omercik 6 yıl önce
      • Aynen @farurhenho sana katılıyorum. Telefonun kartı şifrelediğini tahmin etmiştim bende. Bir çözüm yolu yok sanki artık. Eğer olursa burada paylaşırım. Çok teşekkür ederim. memoliy 6 yıl önce

      Telefonda ext4 veya diğer ext formatlarıyla biçimlendirilidiği düşünülen hafiza karıtının yeniden okunabilmesi için @krsn @ismailsarp ve @farurhenho çözüm yolları olarak PC'ye bir linux sürümü işletim sistemi yüklenmesi ve oradan bakılması veya windows üzerinde ext formatlarının okunmasını sağlayabilen özel bazı programların yüklenerek bu programlar vasıtasıyla bu okumanın gerçekleştirilmesi/gerçekleştirilebileceği belirtiliyor.

      Bu okumanın gerçekleştirilebilmesi için bu çözüm yollarına bir başka çözüm olarak windows yüklü olsada PC'de canlı (CD'den veya flash bellekten başlatılan) bir linux sistemi çalıştırılması, bu vasıta ile hafıza kartının içerisindeki verilere ulaşılması eklenebilir.

      Fakat burada şu soruda akla geliyor. Mademki okunamayan hafıza kartı ext formatlı ve bu karta ulaşılabilmesi için mutlaka linux tabanlı bir sisteme gerek oluyor, öyleyse niye -temelde yine bir linux olan- android yüklü telefonun sıfırlandırılmasından sonra bu kart okunamaz hale geliyor? Ve/veya niye android yüklü bir başka telefonda bu kartın okutulması denenmiyor?

      Bunlarda düşünülmeli ve ilk çözüm çabası olarak hafıza kartı başka telefonlarda okutulma denemesi yapılmalıdır diye düşünüyorum.

      Ayrıca hafıza kartının kontaklarının bir okul silgisiyle silinmeside işe yarayabilir şeklinde düşünmekteyim.

      temmuz temmuz (12505)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Hepinize çok teşekkür ederim. Fakat söylediğiniz önerilerden Windowsta ext vb. gibi dosya sistemini açan o programlar hariç tüm önerilerinizin hepsini denedim. Hatta bilgisayardaki windowsumu kaldırıp bilgisayara formatla Ubuntunun son sürümünü bile yükledim, omadı. Knoppix,Slax,Pardus gibi linux sistemlerini de çalışan CD olarak denedim. Bunlar USB bellekleri ve Fat,Fat32 gibi elimdeki diğer hafıza kartlarını okuyor. Ama benim SD kartımı yine okumadı. Hafıza kartını temizledim, silgiyle sildim falan gene olmadı. Kartta uzunca bir süre biriktirdigim resim,bilgi ve veri dosyalarım vb. gibi yaklaşık 20 GB'lık veri vardı. Bu karta önem verdiğim için 4 gündür uğraşıyorum ama olmadı. Diğer Android telefonların açması imkansız. Çünkü telefonum kartı biçimlendirirken belki özel bir kodlama sistemi veya özel bir kod vb. kullanmış olabilir. Yoksa neden telefonumda "Başka cihazlarda çalışmayacak şekilde biçimlemdirme olacak" şeklinde bir bilgi yazısı çıksın ki. Öyle olmasa başka cihazlarda çalışmayacak demezdi. Bu sadece kartı kullanan telefona has bir biçimlendirme yöntemi olsa gerek. Bu arada telefonum Leagoo marka. Yine aynı markanın başka bir modeline taktım kartı, sonuç yine aynı. Kart okunmuyor bile. Neden böyle yapıyor bu telefonlar ya, çok gereksiz bir özellikmiş bu kartı telefonda kullanım olayı. Windows için böyle programların olduğunu bilmiyordum. Buna çok sevindim. Şimdi son çare olarak bu önerdiğiniz programları deneyeceğim. Boşuna linux indirip CD'ye yazdırıp bilgisayarda çalıştıracam diye uğraşmışım. Hatta bilgisayara linux yüklemek için boşuna uğraşmışım. Üstelik tekrar Windows yükledim bilgisayara. Tüm bu yardım ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. memoliy 6 yıl önce
      • Bence çokta gerekli olmayan ve çok uğraşmana yol açan bir çok şey yapmışsın. CD'den çalışılan linux denenebilirdi, kontaklar silinebilirdi. Bunlar yapıldıktan sonra diğerlerine hiç gerek yoktu ve işe yaramayacağıda zaten baştan belliydi (bence öyleydi, öylede oldu zaten). Ama bir kolay çözüm denemesi daha varki onuda olumsuz bir peşin hükümle yapmamışsın. Çevrende mutlalaka android işletim sistemine ve hafıza kartı takılabilen telefona sahip kişiler var. Onlardan biri ile bunu deneyebilirdin. Çok ümit olmasa bile bunu yapabilirdin. Heleki bir çözüm elde etmek için sistem formatını bile denemesine dahi giderken.. Öyle değilmi ama?! Neyse, kararlar elbette sana ait. Geçmiş olsun @memoliy temmuz 6 yıl önce
      • "İşe yaramayacağı belliydi" derken linux sisteminde denenmemeliydi demek istemediğim herhalde anlaşılmıştır. Ama yinede daha iyi anlaşılsı diye şöyle bir düzeltmede bulunuyorum. Linux ile denemeyi CD'den çalışan bir CD ile yaptıktan sonra sistem formatı ile linux yüklemek ve birde orada denemek gerekli değildi ve doğruda değildi. Zira Linux sistem ile problem çalışsaydı zaten CD'den çalışan linux ile bu olurdu. Bunda olmayanca diğerindede (faomatlı linux ilede) başarılı olunamayacağı ortadaydı. Zannederim şimdi daha iyi anlaşılmıştır :) @memoliy temmuz 6 yıl önce
      • Unutmuşum, windowsta ext dosya sistemi açan programda yine en kolay ve en baştan denenmesi gereken çözümlerdendi. Nedense bunudu en sona bırakmışsın :) @memoliy temmuz 6 yıl önce
      • Söyledikleriniz gayet anlaşıldı, teşekkür ederim, yardımcı olmaya çalışmışsınız. Windowsta ext dosya sistemini açan program olacağı hiç aklıma gelmemişti. Bunca sene boyle bir programdan haberim yoktu. Yoksa en başta onu denerdim. İlk işim o programları denemek olacak. Android telefonların hiç birinin bu kartı açacağına inanmıyorum. Ama onu da deneyeceğim. @temmuz memoliy 6 yıl önce
      • O programları deneyip sonucu paylaşacağım. Teşekkür ederim @farurhenho @ismailsarp @krsn @temmuz memoliy 6 yıl önce
      • Bir şey değil. Kolay gelsin @memoliy temmuz 6 yıl önce
      • pek yardımcı olmamısız ama :) krsn 6 yıl önce
      • Programların hepsini denedim ama maalesef sonuç aynı. Kartı bilgisayara takınca klasik çıkan o donanım algılama sesi çıkıyor başka bir şey olmuyor. Bu arada kartı 3 tane Android telefonda denedim. Üçü de farklı marka. Yine kartı görmedi telefonlar. Başka telefonların kartı görmeyeceği de baştan belliydi zaten. @temmuz Gene de teşekkür ederim. memoliy 6 yıl önce
      • Öteki uğraştıklarınında sonuç vermeyebileceği belli gibiydi zaten, neden o kadar uğraştınki? Ya tutar ya tutmaz bir şeyi daha denemelisin. Eğer Disk Yönetiminden bakmadıysan birde oradan bak. Algılama sesi aldığına göre orada görülebilir. Görülürse önce onu silersin (ham hale getitirsin (Ayrılmamış birim) daha sonra üzerinde sağ tuş menüsünden "Yeni basit birim" oluşturursun. Bu arada "genede" teşekkür edilmez, ya edersin yada etmezsin. Nedir o "genede"? Sanki lutufta bulunur gibi. En iyisi sen boşver bu teşekkürü falan, kimseninde ihtiyacı olmaz zaten :) @memoliy temmuz 6 yıl önce
      • @memoliy sizinde dediğiniz gibi telefonun başka bir telefonda daha açılmaması için formatlaması biraz saçma bir durum. Bu şekilde bir biçimlendirmeyi ilk olarak linux destekli bir makinede görülebilir diye düşünmüştük ancak demek ki orda da sorun yaşanıyor. Eğer biçimlendirme aşamasında AES gibi güçlü bir şifreleme algoritması kullanılışsa siz onu muhtemelen tekrar açamayacaksınız. Bu şekilde bir şifreleme yapılacaksa üzülerek söylüyorum ki onu not etmeli ve gerekli şifreyi veya anahtarı saklamalıydınız. Ancak tabi sizi suçlamıyorum . Hem size hemde sizden sonra bunu okuyan herkes için büyük bir ders olacaktır. Tekrar geçmiş olsun. ismailsarp 6 yıl önce
      • Disk yönetiminden eğer "yeni basit birim" oluşturup biçimlendirmek mümküün olursa sonra recuva isimli program ile karttaki verilerini kurtarabilirsin @memoliy temmuz 6 yıl önce
      • Telefon gerekli bir şifre veya anahtar gibi hiçbir şey vermedi. Verse not almazmıyım hiç. Keşke öyle olsaydı. @temmuz memoliy 6 yıl önce
      • Şifreden ben değil @ismailsarp söz etmişti, yanlışlıkla bana cevap yazmışsın. Ben ise birde Disk Yönetimine bak demiştim son olarak, baktınmı? Üsttteki son iki yorumumu okumadıysan okumalısın @memoliy temmuz 6 yıl önce
      • Evet yanlışlıkla size cevap yazmışım kusura bakmayın @temmuz . Disk Yönetiminden bahsettiğinizi de okudum, denedim fakat gene olmadı. @ismailsarp telefon herhangi bir kod veya şifre vermedi. Öyle bir şey olsa not alırdım zaten. Teşekkür ederim. memoliy 6 yıl önce
      • Birşey fark ettim. Aygıt Yöneticisinde disk sürücüleri kısmında "SD Memory Card" yazıyor ve önünde sarı renkli ünlem işareti var. Bilgisayarımın driverleri de tam, bilgisayarım diğer SD kartları okuyor. Belki açar deiyerekten aygıt yöneticisinden sürücü kaldır deyip tekrar başlattım bilgisayarı ama gene aynı durum mevcut. @temmuz @ismailsarp @farurhenho memoliy 6 yıl önce
      • Aygıt Yöneticisinde sarı ünlem işaretinin olmasının sebebi bilgisayarının sd kartı okuyamaması olabilir. Telefon sd kartı şifrelediği için sd kart açılmıyor, keşke biçimlendirilmekle kalsaydı. Çok büyük bir dezavantaj oldu bu durum @memoliy omercik 6 yıl önce