cerber3 uzantılı dosyaların şifresi nasıl çözülür?

.cerber3 uzantılı dosyalar nedir?

.cerber3 uzantılı dosyaların şifresini çözmek mümkün mü?

.cerber3 virüsünden nasıl temizlenir?

alattin alattin (16999)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Neden dosyalarımın  uzantısı .cerber3 oldu?

    Eğer dosyalarınızın uzantısı Cerber3 olduysa bilgisayarınıza Cerber fidye virüsü bulaştı demektir.

    Cerber3 uzantı dosyalar Cerber fidye virüsüne ait yeni bir uzantıdır. Fidye virüsleri (ransomware) zaman zaman kendilerini yeniler.  Bazı fidye virüsleri kendilerini diğerlerinden ayıracak dosya uzantısı kullanırlar. Cerber fidye virüsü ile ilgili daha önce şu çözümü paylaşmıştım:

    Cerber fidye virüsü nasıl temizlenir? Cerber uzantılı dosyaların şifresini çözmek mümkün mü?

    Cerber daha önceden Cerber2 uzantısını kullanıyordu.  Eylül ayının başında Cerber3 uzantılı yeni sürümü ile kullanıcıları etilemeye başladı.

    Cerber bilgisayarınıza bulaştığında bilgisayarınızda klasörler için de # HELP DECRYPT #,

    # HELP DECRYPT #.html, # HELP DECRYPT #.txt gibi dosyalar oluşturur.  Bu dosyalar içinde fidye ödeme talimatları bulunur.

    Dosya adları ise rastgele isimlendirilir.

    .cerber3 uzantılı dosyaların şifresini çözmek mümkün mü?

    Elinizde şifre çözmek için gerekli anahtar yoksa .cerber3 uzantılı dosyaların şifresini çözemezsiniz.  Dosyalar AES CBC 256-bit  şifreleme algoritması ile şifrelenir.  Bu da teknik olarak dosyaların şifresi çözülemez demektir.

    Fakat dosyalarınız kurtarılabilir. Dosyaların şifresini çözmek ile dosyalarınızı kurtarmak farklı kavramlardır. Bunun için ShadowExplorer nedir, nasıl kullanılır? programını kullanabilirsiniz.

    .cerber3 hangi dosyalary şifreliyor?

    uzantısı şu olan dosyalar cerber tarafından şifrelelenir:

    .sql, .mp4, .7z, .rar, .m4a, .wma, .avi, .wmv, .csv, .d3dbsp, .zip, .sie, .sum, .ibank, .t13, .t12, .qdf, .gdb, .tax, .pkpass, .bc6, .bc7, .bkp, .qic, .bkf, .sidn, .sidd, .mddata, .itl, .itdb, .icxs, .hvpl, .hplg, .hkdb, .mdbackup, .syncdb, .gho, .cas, .svg, .map, .wmo, .itm, .sb, .fos, .mov, .vdf, .ztmp, .sis, .sid, .ncf, .menu, .layout, .dmp, .blob, .esm, .vcf, .vtf, .dazip, .fpk, .mlx, .kf, .iwd, .vpk, .tor, .psk, .rim, .w3x, .fsh, .ntl, .arch00, .lvl, .snx, .cfr, .ff, .vpp_pc, .lrf, .m2, .mcmeta, .vfs0, .mpqge, .kdb, .db0, .dba, .rofl, .hkx, .bar, .upk, .das, .iwi, .litemod, .asset, .forge, .ltx, .bsa, .apk, .re4, .sav, .lbf, .slm, .bik, .epk, .rgss3a, .pak, .big, wallet, .wotreplay, .xxx, .desc, .py, .m3u, .flv, .js, .css, .rb, .png, .jpeg, .txt, .p7c, .p7b, .p12, .pfx, .pem, .crt, .cer, .der, .x3f, .srw, .pef, .ptx, .r3d, .rw2, .rwl, .raw, .raf, .orf, .nrw, .mrwref, .mef, .erf, .kdc, .dcr, .cr2, .crw, .bay, .sr2, .srf, .arw, .3fr, .dng, .jpe, .jpg, .cdr, .indd, .ai, .eps, .pdf, .pdd, .psd, .dbf, .mdf, .wb2, .rtf, .wpd, .dxg, .xf, .dwg, .pst, .accdb, .mdb, .pptm, .pptx, .ppt, .xlk, .xlsb, .xlsm, .xlsx, .xls, .wps, .docm, .docx, .doc, .odb, .odc, .odm, .odp, .ods, .odt

    Format ile .cerber3 virüsü temizlenir mi?

    .cerber3 virüsü bulaştığında bilgisayarınızdaki dostayaları şifreler. Fidye virüsleri diğer virüslerden farklıdır. Şifreleme işleminden sonra sistemde kalıcı olarak zarar vermez, kendisini başka dosyalara bulaştırmaz.

    Şifrelenen dosyalar sizin için önemli değilse bilgisayarı formatlayabilirsiniz. Format sonrasında virüse ait bir iz kalmaz, bilgisayarınız temizlenir.

    Fakat dosyalar sizin için önemliyse kesinlikle format atmayın.

    alattin alattin (16999)