Çerezler zararlı mı?

Her websitesinde çerezler var hepsi zararlı mı? Acaba bazılarında girdiğiniz sayfaları görebilmektedir diyor hepsinde böyle mi?

mumim mumim (19)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Tüm çerezler (cookie) zararlı değildir. Çerez aslında basit bir dosyadır. İçinde bazı bilgiler tutulur. Örneğin bir siteye giriş yaptığında "Beni Hatırla" seçtiysen, sitede çalışan yazılımın seni daha sonra tanıyabilmesi için bilgiler içerir. Örneğin o siteye ait kullanıcı numaran gibi.

    Fakat bazı sitelerdeki çerezler reklam amaçlı işlemler için kullanılır. Örneğin bir alışveriş sitesine girdin "telefon" kelimesini arattın diyelim. Artık her yerde karşına arattığın telefon modeli çıkar. Bu işte çerezler sayesinde olur.

    • Çerezler (cookie) bilgisayarınızdaki bir programı çalıştıramazlar.
    • Çerezler (cookie)  bilgisayarınızdan sizin adınıza bilgi toplayamazlar, bilgi çalamazlar.

    Tehlikeli olarak nitelenen Çerezler (cookie) izleme çerezi olarak adlandırılır. Bunlar sizin bir web sitesinde girdiğiniz sayfaları alırlar. Bunlar genellikle reklam için kullanırlar.

    Aslında Çerezler (cookie) dediğimiz şey de öyle gizemli bir olay değil. Basit bit text yani metin dosyasıdır. Hani notepad ile oluşturulan cinsten. Bunlar web siteleri vasıtası ile bilgisayarınızın içindeki geçici klasörde oluşturulurlar. İçinde kullanıcı adınız, varsa site ile ilgili ayarlarınız saklanır. İzleme çerezleri farklı olarak sitede yaptığınız aramalar gibi verileri tutar vr bu bilgiler çeşitli scriptler ile okunarak uzak sunuculara gönderilirler.

    alattin alattin (16984)