cgminer.exe nedir? cgminer.exe virüs mü?

Görev yöneticisinde cgminer.exe adında bir dosya var. cgminer.exe bazen işlemciyi %100 kullanıyor. cgminer.exe çalışırken bilgisayar çok kasıyor. Neredeyse hiç bir işlem yapamıyorum. cgminer.exe dosyasını görev yöneticisinde sonlandırdığımda bilgisayarım rahatlıyor ve her şey normale dönüyor.

cgminer.exe nedir? cgminer.exe virüs mü?

alivecan alivecan (337)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    cgminer nedir?

    cgminer bir bitcoin üretme yazılımıdır.

    Bitcoin  herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir.

    Bitcoin sanal, dijital bir para birimidir. Belli bir merkezden kontrol edilmemektedir.  Bitcoin Madenciliği (Mining) Bilgisayarın GPU ve CPU'su kullanılarak Bitcoin üretmeye verilen isimdir. Bu işlem oldukça zahmetli ve maliyetli bir iştir. Çoğu zaman harcanan elektrik maliyetini karşılamayacak üretim yapılır.

    Eğer bu yazılımı siz bilerek yüklemediyseniz bir tür bitcoin virüsünün saldırısına maruz kalmışsınız demektir.

    cgminer.exe dosyası  C:\Program Files\pcdata\cgminer.exe altında konumlanır.

    cgminer.exe virüs mü?

    cgminer.exe pek çok antivirüs programları tarafından trojan ve PUPs yani potansiyel istenmeyen yazılım olarak tespit edilir. Bu sebepten kesinlikle bilgisayardan kaldırılmalıdır.

    Aşağıdaki antivirüs programları cgminer.exe dosyasını;

    • Avast Win32:BitCoinMiner-FR [PUP]
    • DrWeb Trojan.BtcMine.93
    • ESET-NOD32  Win32/BitCoinMiner.AF
    • Kaspersky  RiskTool.Win32.BitCoinMiner.cpc
    • Malwarebytes PUP.BitCoinMiner
    • McAfee RDN/Generic PUP.x!bc3

    adları ile tespit eder.

    cgminer.exe dosyası Bitcoin miner yani bitcoin üreten bir yazılımdır. cgminer.exe virüsü bilgisayarınıza bulaştığında işlemciyi %100 gibi yüksek bir oranda meşgul eder.

    cgminer.exe virüsü bilgisayarınızı köle gibi kullanır ve işlemci ve ekran kartı işlemcisini yüksek oranda kullanır.

    Bu durumda özellikle oyunlarda takılmalar ortaya çıkabilir. Bilgisayarınız açılırken ve işlem yaparken kasmaya başlayabilir.

    Bilgisayarınız açıldığında cgminer.exe dosyası çalışmaya başlar. cgminer.exe karışık algoritmalar kullanarak işlemci gücünden yararlanarak bitcoin üretir.

    Virüsün yaratıcısına, siber suçlulara bitcoin kazandırır. Aynı zamanda cgminer.exe  trojan yani truva atı özelliğine de sahiptir. Yani bilgisayarınızın kontrolü başkalarının, siber suçluların eline geçebilir.

    cgminer.exe virüsünün belirtileri

    • CPU %95 - %100 çalışır
    • Bilgisayar aniden çok yavaşlamaya başlar
    • Oyunlarda hata almaya başlarsınız
    • Programlar veya oyunlar açılmamaya başlar
    • Bilgisayar açılışında minerd.exe ile ilgili hata alabilirsiniz.

    Yukarıdaki belirtiler varsa cgminer.exe virüsü bilgisayarınıza bulaşmış demektir.

    cgminer.exe virüs olarak adlandırıldığı için temizlenmelidir. cgminer.exe virüsünü temizlemek için şunları yapın:

    cgminer.exe nasıl silinir?

    1. C:\Program Files\PCDApp klasörüne gidin.
    2. uninstaller.exe dosyasını iki kere tıklayın.
    3. Bilgisayarı yeniden başlatın.

    Bu işlemden sonra şunları yapın:

    1. MalwareBytes  Anti-Malware nedir? linkinden Malwarebytes anti-malware indirin.
    2. Linkte anlatıldığı gibi bilgisayarınızı tarayın.

    Bu işlemlerden sonra cgminer.exe virüsü temizlenecektir.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

      Burda yazan çoğu şey bende var ama C:\Program Files e girdiğimde PCDApp diye bir dosya bulamadım pc windows 8 ben bu hatayı pc ilk açıldığında başta küçük siyah bir ekran çıkıyor ve yukleme yapmaya baslıyor ardından sgminer.exe yanıt vermiyor diye bir sey geliyor ve pc bayağı yavaşlıyor yani C:/ ye veya G:/ klasörlerine bile giremiyorum donuyor :(((:(((:(((:(((

      werty2 werty2 (1)