Change file system/database.php permissions to 777 ne demek?

Arkadaşlar php yazılım ile uğraşıyordum da şöyle yazıyor:  "Change file system/database.php permissions to 777"

Bu ne demek oluyor? Ve bunu nasıl yapabilirim?

sapphire sapphire (66)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    php'den pek anlamam ama linux sistemlerde 777 demek herkes 777 iznine sahip dosyayı okuyabilir, yazabilir ve çalıştırabilir demek.

    "Change file system/database.php permissions to 777" mesajında sana denilen  system/database.php dosyasına 777 yetkisi ver. Eğer bir panelin varsa bu panelde dosya yönetim sisteminden database.php dosyasını bul ve yetki (permission) bölümünden okuma, yazma ve çalıştırma yetkisi ver.

    Linux da bu iş şöyle yapılır:

    chmod 777 /dosyayolu/dosya

    ama sen muhtemelen bir sunucu paneline sahipsin. Buradan yapabilirsin.

    İlave:

    CPanelde dosyanın yetkisini File Manager (dosya yöneticisinden) ayarlayabiliyormuşsun.

    Cpanel de File Manager / dosya yöneticisi bul. Dosya yöneticisinde system klasörü altındaki database.php dosyasını bul. Sağ tuşla tıkla Change Permissions (Yerkileri değiştir)i seç

    cPanel Change Permissions

    Açılan penceredeki Tüm kutucukları işaretle
    Cpanel Change permission 777 yetki değiştirme

    Permission 7 -7-7 olacaktır.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

      @murat hocam sağol cpanel linux kullanıyorum.Yalnız nerden değiştiricem bilemiyorum.Öncelikle nereyi açmam lazım?

      sapphire sapphire (66)
      5 yıl önce cevaplandı

      • system/database.php nin içi bundan ibaret: sapphire 5 yıl önce
      • http://i.hizliresim.com/moYbL0.jpg sapphire 5 yıl önce
      • Nereye yazıcam bu bahsettiğin kodu? "chmod 777 /dosyayolu/dosya" sapphire 5 yıl önce
      • Bu kodu bir yere yazmayacaksın. Cpanel de database.php dosyasına izin vermen gerekiyor. Cpanel ile ilgili bilgim yok ama nette bir araştırayım murat 5 yıl önce
      • @murat yukarıda hizliresim linkini koydum.Ona bakar mısın o dosya o nereye izin vericem? sapphire 5 yıl önce
      • Link bu http://i.hizliresim.com/moYbL0.jpg sapphire 5 yıl önce
      • @murat çok sağol hemen bakıyorum umarım yapabilirim.Hocam bende böyle çıktı: http://i.hizliresim.com/4zBAjp.jpg read write lara hiç dokunmucam demi? sadece 777 yazıcam? @murat sapphire 5 yıl önce
      • senin dosya ile ilgili bir işin yok. O dosyaya sistemden yetki vereceksin. Dosyanın içindeki kodlar ile işin yok. Yukarıya ekledim murat 5 yıl önce
      • @murat sağol sapphire 5 yıl önce