Checkdisk işlemini nasıl yapabilirim?

İyi günler dilerim hepinize, ben bilgisayar açılırken başlangıçta " to skip disk checking " gibi bir şey yazıyor araştırdım ve chdsk işlemi uygulamam söylendi fakat ben PC'de tek disk kullanıyorum yani uygulanınca pc yeniden başlatılacak bu işlemi hiçbir youtube videosunda görmedim. Sormak istediğim şey şu, şimdi her şey'i yaptıktan sonra yeniden başlatınca o kısımdan sonra yapmam gereken bir şey çıkacak mı yoksa kendisi hataları bulup direk otomotik başlatılacak mı? G780 excalibur laptop kullanıyorum bilginize.

demirci23 demirci23 (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows 10 kullanıyorsan arama bölümüne cmd yaz.

    Çıkan sonucu sağ tuşla tıkla ve yönetici olarak çalıştırı seç.  Daha sonra komut satırında

    chkdsk /r /f

    Komutunu yaz ve enter tuşuna bas. Sana bilgisayar yeniden başladığında diski konrol edeyim mi diye soracak. Buna Y tuşuna basarak onay ver.

    C:\WINDOWS\system32>chkdsk /r /f
    The type of the file system is NTFS.
    Cannot lock current drive.

    Chkdsk cannot run because the volume is in use by another
    process.  Would you like to schedule this volume to be
    checked the next time the system restarts? (Y/N)

    Bu onaydan sonra bilgiayarı yeniden başlat.  Chdkdsk otomatik olarak diski tarayacak ve hataları giderecek.

    Başka bir işlem yapmana gerek yok. Senden bir şey istemeyecek.

    alattin alattin (16999)
    3 yıl önce cevaplandı

      Chkdsk nedir?

      Chkdsk diğer adıyla "Diski kontrol et", diskinizin zarar görmüş kısımlarını onarır. Eğer dizüstü bilgsayarınız yere düştüyse veya diskinizin üzerine birşey düştüğü zaman bunu kurtaramazsınız fakat ufak tefek hataları düzeltebilirsiniz. Chkdsk kısacası diskiniz zarar gördüğü zaman zarar görmüş kısımları onarır. Eğer cihazınızda mavi ekran veya sistem çökmeleri vs. oluyorsa denemenizde fayda var fakat sorununuzu düzeltmeye bilir ama denemenizde fayda var.

      Chkdsk işlemini nasıl yapabilirim?

      Eğer Windows 7 - 8 -  8.1 - 10 sürümlerini kullanıyorsanız şu adımı takip etmenizde fayda var.

      1. CMD'yi yönetici olarak açın.
      2. Ardından açılan ekrana şu komutu girin,
        • chkdsk /r /f
      3. Komutu girdikten sonra cihazınızı yeniden başlatın ve işlemin bitmesini bekleyin.
      darkcrak darkcrak (5168)