"Chkdsk cannot run because the volume is in use by another process" hatası nasıl çözülür?

Windows 10'da CMD'yi açıp chkdsk c: /f /r komutunu yazıyorum ama olmuyor.

Chkdsk cannot run because the volume is in use by another process. Would you like to schedule this volume to be checked the next time the system restarts?

Bu hatayı nasıl çözerim?

chkdsk cannot run

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    "Chkdsk cannot run because the volume is in use by another process" hatası neden çıkıyor?

    Chkdsk, bir disk kontrol etme aracıdır. Bu aracın disk üzerinde geniş çaplı denetleme yapabilmesi için disk üzerinde o an hiçbir işlem yapılmıyor olması lazım. Siz bilgisayar açıkken chkdsk komutunu yazarsanız, bilgisayar o an çalışır durumda olduğu için komut başarılı olamaz. Yani almış olduğunuz "chkdsk cannot run" hatasının sebebi bu. Bu komutu Windows 10 açıkken çalıştıramazsınız.

    "Chkdsk cannot run because the volume is in use by another process" nasıl çözülür?

    Zaten o hata mesajında çözümü söylemiş.

    "Would you like to schedule this volume to be checked the next time the system restarts?"

    Anlamı şu: Bunu, sistem yeniden başlatıldığında kontrol edilmek üzere programlamak ister misiniz?

    Yani size diyor ki: Şuanda chkdsk komutunu çalıştıramıyorum. Eğer istersen bilgisayarını yeniden başlatılırken otomatik çalıştırabilirim. İstiyor musun? İstiyorsan Y harfine, istemiyorsan N harfine bas. Ne sen ne ben üzülmeyelim, tadımız kaçmasın.

    Y harfine bastıysanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatılırken chkdsk aracı otomatik olarak çalışacaktır. Açılış ekranında "scanning and repairing drive" yazısı görürseniz chkdsk aracının çalıştığını anlayabilirsiniz.

    omercik omercik (9418)