CHMOD 777 nedir? Ne işe yarar?

Arkadaşlar ben şu sıralar php scriptlerle ilgileniyorum.Bir script var herşeyini yapıyorum ancak installation yani yükleme kısmında şöyle birşey gördüm:

CHMOD 777:

  • upload
  • upload/big
  • upload/small
  • cache
  • cache/zip
  • cache/ftp
  • ipn/ipn_errors.log

Yardımcı olursanız sevinirim.Yukarıdaki yazılarda ne yapmam isteniyor?

sapphire sapphire (66)
5 yıl önce sordu

  • zip klasörü olarak mı yüklüyor sun darkcrak 5 yıl önce
  • @darkcrak hayır wampservera zipi açılmış halde bırakıyorum. sapphire 5 yıl önce

Toplam 1 Cevap

chmod 777 bir dosya ya da klasöre okuma, yazma ve çalıştırma yetkisi verir. Script içinde sana belirtilen yukarıda adı geçen dosya ve klasörlere chmod 777 ile bahsettiğim izinleri vermen gerekiyor.

Örneğin upload klasörüne dosya yüklenecek. Fakat sen bu yetkileri vermezsen script hata verir. Öncelikle o klasöre herkesin yazabilmesi için izin vermelisin.

Chmod nedir?

chmod unix sistemlerde dosya ya da klasör için yetkiyi ayarlayan bir komuttur. Temel olarak 3 tür yetki vardır: okuma, yazma ve yürütme

Bu izinler numaralar ile belirtilir:

0 – izin yok
1 – yürütme
2 – yazma
3 – yazma ve yürütme
4 – okuma
5 – okuma ve yürütme
6 – okuma ve yazma
7 –okuma, yazma ve yürütme

Linux dosya sisteminde 3 tür erişim yetkisi verilebilecek sınıf vardır:  Owner (sahip), Group(grup), Others (ötekiler)

Chmod 777 komutunda bu  3 sınıf için 7 yetkisi verilir. Yani kısaca bir dosya ya da klasör 777 yetkisine sahipse, o dosya ya da klasöre herkes yazabilir, herkes okuyabilir ve herkes bu dosyayı çalıştırabilir

alattin alattin (16999)