Chrome'da malah.net, english definitions sayfası popup açılışı nasıl önlenir?

Yaklaşık haftada bir çıkıyor. Her seferinde rastgele bir ingilizce kelimenin tanımlamasını yapıyor (yine ingilizce). Malwarebytes ve adwcleaner bu popup açılışı önlemede etkisiz kalıyor. Regedit kayıtlarında ve app data klasöründe alakalı kayıt ve dosyalarada rastlamadım (Belki tespit edemedim). Gerçi irade dışı açılmaktan öte bir zararı yok gibi ama sonuçta rahatsız ediyor.

Bu sayfanın uzmanım.net'te yer alan netmahal muhtevalı konuyla bir alakası varmı yoksa sadece isimlerde bir benzeşmemi var?

Malah.net penceresinin popup açılması kesin olarak önlenebilirmi, nasıl?..

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Haftada yada on günde bir çıkan bir popup pencere sebebiyle internet browser ayarlarımı sıfırlamayı gerekli görmüyorum. Ama Avast browser tarayıcı programının iki ve üç yıldız gösterdiği eklentileri sildim (Bunlardan sadece IDM eklentisi kaldı, iki yıldız.. Diğer 4-5 yıldızlı eklentilerim duruyor ve bunlarda zaten bilinen eklentiler.). Bir "Translate" isimli eklentide vardı kaldırdıklarım içinde, belki o sebep oluyordu. Öyle ya, malah net'te English Defination sayfası açıldığına göre.. Hitman herhangi bir tehdit bulamadı. Sadece malum bazı çerezler buldu. Sonucu ancak bir-iki hafta sonra görebileceğiz. Teşekkür ederim.

    Problemin kaynağı net olarak anlaşıldı ve sonuç ortaya çıktı. Problem sebebinin Google Chrome için kullanmakta olduğum ve bir çeşit proxy eklentisi olan ZenMate olduğu, yaklaşık 3 aylık bir izleme sonucu net olarak ortaya çıktı. ZenMate açık ve aktifken seyrekte olsa kendini gösteren bu pop-up web sayfasına ZenMate kapalı olduğu hallerde hiç rastlamadım. Belki zararı yoktu lakin sinek küçük ama mide bulandırmaktaydı. Şimdi sebebini biliyorum ve rahatım. :-)

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      Bir istenmeyen yazılım ile karşı karşıyasınız. Bu tür yazılımlar genel olarak aynı prensipte çalışır ama isim konusunun sadece benzerlik olduğunu düşünüyorum. Size bu yazılımdan kurtulmak için birkaç yol önerebilirim.

      1. İlk olarak Program Ekle/Kaldır'dan bilmediğiniz ve gözünüze şüpheli gelen programları kaldırınız.
      2. Sonrasında Adwcleaner ve Malwarebytes ile bir tarama yapınız. (bu işlemleri yaptığınız için bu aşamayı atlayabilirsiniz)
        Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?
        MalwareBytes nasıl kullanılır?
      3. Tarayıcılarınızı sıfırlayınız. Nasıl yapılacağı hakkında geniş bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
        Google Chrome nasıl sıfırlanır?
        Firefox nasıl sıfırlanır?
        Internet Explorer nasıl sıfırlanır?
      4. Ardından HitmanPro programı ile genel bir tarama yapınız.
        HitmanPro nedir, nasıl kullanılır?
      5. Ve eğer bu işlemler işe yaramaz ise, Avast'ın tarayıcı temizliği için kullanılan programını kullanmanızı önerebilirim. İndirip çalıştırınız ve taramayı başlatınız. Taramanın ardından Remove butonunu kullanarak istenmeyen yazılımlardan kurtulabilirsiniz.
        Avast Browser Cleanup
      utkubayat utkubayat (885)