Chrome'da site adresinin sonunda çıkan :443 nedir?

Chrome tarayıcıdan Google ya da Yandex'e girerken konumlara bakınca google.com ya da yandekx.com:443 portu oluyor ve altına  bu adrese yerleşik yazıyor bu nedir tarayıcıyı sıfırlasamda yeriminden gitmiyor nasıl silerim neden oluştu acaba?

mumim mumim (19)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    443 port numarasıdır. Güvenli bağlantı için kullanılır. Https ile başlayan sitelerde tüm trafik 443 nolu port üzerinden yapılır. Bu da tarayıcınız ile web sunucu arasındaki tüm verinin şifreli olarak aktarıldığı anlamına gelir.

    Örneğin tarayıcı penceresine uzmanim.net yazıp entera bastığınızda uzmanim.net sunucusuna 443 numaralı port üzerinden bağlantı yapılır. Çünkü uzmanım.net HTTS bağlantı üzerinden çalışır. Bu bilgisayarınız ve uzmanim.net arasındaki tüm işlemlerin şifreli ve güvenli olarak yapıldığı anlamına gelir.

    Aynı şekilde Google ve Yandex siteleri de güvenli bağlantı üzerinden çalışır. Gördüğünüz şey normal yani, anormal bir durum yok.

    alattin alattin (16999)