Chrome sıfırlama - 2019

Chrome nasıl sıfırlanır? Google Chrome varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir? Google Chrome fabrika ayarlarına nasıl dönülür?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Chrome nasıl sıfırlanır?

    Google Chrome sıfırlama (resetleme), Chrome tarayıcısının ayarlarının ilk yüklendiği hale getirilmesidir. Sıfırlama ya da reset tanımlaması dijital dünyada çokça kullanılır. Chrome sıfırlandığı zaman, Chrome tarayıcısına yüklenmiş tüm uzantılar silinir. Aynı zamanda tüm tarayıcı verileri de silinir. Chrome sıfırlandığında şu veriler silinir:

    • Varsayılan arama moturu
    • Tarayıcı Ana sayfası
    • Sabitlenen seklemeler
    • Çerezler, site verileri
    • Uzantılar, temalar

    Tüm bu veriler silinir ve Chrome tarayıcı ilk yüklendiği hale dönüşür.

    Chrome resetleme nasıl yapılır? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Önemli not: Aşağıdaki Chrome sıfırlama yöntemleri en son sürüm Chrome için anlatılmıştır.

    Chrome sıfırlama çözüm 1:

    Chrome sıfırlamak için en basit yönten budur. Bu yöntemde Chrome ayarları üzerinden sıfırlama gerçekleştirilir.

    1. Chrome tarayıcısını açın.
    2. Tarayıcı adres satırına chrome://settings/reset yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Karşınıza şı şekilde bir ekran gelecek:
      Chrome sıfırlama
    4. Bu ekranda  Ayarları orijinal varsayılan değerlerine geri yükleyin seçeneğine tıklayın
    5. Ayarları Sıfırla penceresinde Ayarları sıfırla butonuna basın.

    Bu işlemle birlikte Google Chrome sıfırlanacaktır.

    Chrome sıfırlama çözüm 2:

    Bu yöntemde Chrome manuel yöntemlerde daha güçlü bir şekilde sıfırlanacaktır.  Eğer yukarıdaki Chrome sıfırlama işlemi çözüm sağlamadıysa aşağıdaki yöntemle Chrome sıfırlama yapabilirsiniz.

    1. Öncelikle Chrome tarayıcısını kapatın. Bu pencere Chrome da açıksa Edge veya Firefox gibi bir tarayıcıda bu sayfayı açık tutun.
    2. Windows ve R tuşlarına basın. Açılan ekrana %appdata% yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Bu işlem sizi AppData\Roaming klasörüne yollayacaktır. Burada bir üst klasöre çıkın. Alt ve Yukarı ok tuşuna basarak bir üst klasöre erilebilirsiniz.
    4. Daha sonra Local klasörünü tıklayın.
    5. Local klasöründe sırası ile önce Google sonra da Chrome klasörlerini bulun.
    6. User Data klasörünü sağ tuşla tıklayın ve sil seçeneğini seçin.

    User Data klasörü Google Chrome kullanıcı verilerini tutan bir klasördür. Bu klasör silindiğinde Chrome tamamen sıfırlanır. Etkili bir sıfırlama yöntemidir. Yukarıdaki işlemin yapamadığı pek çok işlem bu sıfırlama ile gerçekleşir.

    Chrome sıfırlama işlemlerinden istediğinizi tercih edebilirsiniz. İlk yöntem işe yaramazsa ikinci yöntemi kullanabilirsiniz.

    murat murat (12492)