Chromium nedir? Virüs mü, virüs ise nasıl silinir?

Merhaba;

Bugün Chrome güncellemelirini kontrol etmek istediğim için chrome://help/ adresine gittim. Alt kısımda Chromium açık kaynak kodlu yazılımlarla oluşturulmuştur gibi birşey yazıyordu. Chromium nedir?

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Chromium, Google tarafından geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemi Chrome işletim sisteminin (OS)  açık kaynak geliştirme sürümüdür. Chrome OS'un kaynak kodu BSD lisansı ( BSD: Özgür yazılımlar lisansı ailesi.. En yaygın kullanılan özgür yazılım lisanslarının başında GNU GPL lisansı gelir) ile 19 Kasım 2009'da Chromium OS olarak yayımlandı.

    Kullanıcı arabirimi (arayüzü)

    Alfa sürümü, sol üst köşeden erişilen bir uygulamalar sayfası içeriyor. Bu sayfa Gmail, Google Apps, ve YouTube gibi Google web uygulamalarına, ayrıca Yahoo posta, Pandora, Hulu, Facebook, ve Twitter gibi diğer uygulamalara erişim sağlıyor. Chromium'a birlikte bir hesap makinesi, saat, batarya göstergesi ve ağ durum göstergesi geliyor. F12 tuşu multi-pencere görünümünü getiriyor, ek tarayıcı sayfaları açılıp arasında geçiş yapılabiliyor. F8 tuşu ile tüm kısayollar bilgisini içeren ekran, Chrome tarayıcıda yer alan hafıza yöneticisi ve genel linux komutlarının girilebildiği bir komut istemi geliyor.

    Geliştirici(ler): Google Inc.

    İşletim sistemi ailesi: Unix tipi

    Website: chromium.org/chromium-os

    Kaynak türü: Açık kaynak

    Lisans: BSD lisansı (özgür yazılım)

    Çekirdek türü: Monolitik (Linux çekirdeği)

    Güncelleme yöntemi: Yuvarlanan sürüm

    Platform desteği: x86, ARM

    Kullanıcı arayüzü: Grafiksel (web tabanlı)

    Paket yöneticisi: Portage

    Not: Bilgiler Wikipedia'dan alınmıştır.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

      Chromium için, Chrome'un deneme tahtası diyebiliriz. Yenilikler önce,
      Chromium'a sunulur, Chromium kullanıcıları geri bildirim gönderir, yada Google performansı kendisi takip eder. Bunun dışında Chromium üzerinde geliştiriciler için webkitler bulunur. Bağımsız geliştiriciler üzerinde kendi isteğince değişiklikler yapabilir.

      427asd 427asd (1)