Çift işletim sistemli bilgisayarda format atmadan biri nasıl iptal edilir?

Diskin C bölümünde Windows 8 kurulu. D 'de ise Windows 7 var.
C'deki işletim sistemini format atmadan iptal edip D'deki Windows 7'yi varsayılan işletiim sistemi olarak kullanmak istiyorum.
Açılışta ise seçenekler çıkmasın.
Nasıl yapılır?

muvel muvel (332)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bilgisayarda 2 tane işletim sistemi varsa ve bunlardan birini kaldırmak istiyorsan bunu Windows Msconfig bölümünden yapabilirsin.

    Önce hangi işletim sistemini kalmasını yani silinmemesini istiyorsan bilgisayarından onu açmalısın.

    1. Bilgisayarının arama kutusuna msconfig yaz ve gelen pencereden Önyükleme sekmesine gir.
    2. Önyükleme sekmesinde 2 tane işletim sistemi görürsün. "Geçerli" yazan şuanki açık olan işletim sistemidir.
    3. Sen silmek istediğini seçip o ekrandaki "Sil" butonuna tıkla ve bütün ayarları kaydet.

    windows msconfig

    Kaydettikten sonra bilgisayarını yeniden başlattığında işlem tamamlanmış olur.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @farurhenho Peki varsayılan olarak istediğim Windows 7'nin, diskin D: bölümünde olması sorun çıkarır mı, bu işlemden sonra Windows 7, C: biriminde mi gözükecek? muvel 5 yıl önce
    • İşletim sistemi neredeyse orada gözükmeye devam eder. D sürücüsünde olması sorun çıkarmaz. Öyle kullanabilirsin. @muvel omercik 5 yıl önce
    • Yalnız sileceğin işletim sisteminin içinde önemli dosyaların varsa bunları yedeklemeyi unutma, ne var ne yok hepsi silinecek çünkü @muvel omercik 5 yıl önce

    Windows ve R tuşlarına bas. Çalıştır bölümüne msconfig yaz ve enter tuşuna bas. Önyükleme bölümünden istediğin işletim sistemini seç ve varsayılan olarak ayarlayı seç. Silmek istediğini seç ve sil'i tıkla.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

      -1

      ben düzenleyip aktaracam acelen varsa bu senin işini görecektir.

      ybaskin34 ybaskin34 (1440)