Cihazın Mac Adresi,IP adresi ,IMEI ve Seri numarası gibi bilgiler bilinerek uzaktan telefona erişim yapılır mı(Ya da bu herkesin yapabileceği bir şey

Sadece bu bilgilere bakılarak telefona erişim olur mu ?

kullanici764158 kullanici764158 (1)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Cihazın Mac Adresi,IP adresi ,IMEI ve Seri numarası gibi bilgiler bilinerek uzaktan telefona erişim yapılır mı?

    MAC adresi üzerinden uzaktaki bir cihaza bağlanılamaz.

    IMEI üzerinden uzaktaki bir cihaza bağlanılamaz.

    Seri numarası üzerinden uzaktaki bir cihaza bağlanılamaz.

    Internet üzerinde tek geçerli iletişim yolu IP adresidir.  Burada da şöyle bir şey söz konusu:

    IP adresi saklanması gereken, gizli bir bilgi değildir. Birinin IP adresini biliyorsanız onun bilgisayarına telefonuna girebilirsiniz demek değildir.

    Şöyle bir örnek vereyim: Birinin ev adresini biliyorsun, o evinde kapısı, penceresi her yeri kilitli. Kapısında güvenlik görevlisi var, kameralar var. Ev edresini biliyor olman o eve girebilmene olanak sağlar mı?

    IP adresi sadece iletişim için kullanılan bir adrestir.  Bilinmesi bir şey ifade etmez. Mesela internet üzerindeki her sunucunun ip adresini kolaylıkla bulabilirsin: Google.com, uzmanim.net, garanti.com.tr

    IP adresini bildiğin bir telefona ya da bilgisayara erişebilmen için o ip adresine sahip cihazlarda güvenlik açığı olması ya da trojan, backdoor, casus yazılım gibi bir yazılımın yüklü olması gerekir.  Yüklü olması da yeterki değil cu casus yazılımın giriş bilgilerini biliyor olman lazım (mesela parolasını)

    Ben senin ip adresini biliyorum diyelim.  Telefonuna casus yazılım yüklemediysem hiç bir şey yapamam.

    hakan hakan (15394)
    1 yıl önce cevaplandı

    • Tamamdır çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için:) kullanici764158 1 yıl önce
    • Bir şey daha soracaktım.Güvenlik açığı olması ne demek ve casus yazılım yüklemeden de güvenlik açığı varsa İp adresi ve mac adresiyle telefona erişim sağlanır mı kullanici764158 1 yıl önce
    • @kullanici764158 Güvenlik açığı kullanılarak telefon casus yazılım yüklenebilir. Güvenlik açığı var diyelim. IP adresin biliniyor. Doğrudan ip adresine bir şey göndermek yükleme anlamında mümkün değil ama bir web sitesine girdiğinde bu güvenlik açığı kullanılabilir bir açıksa casus yazılım yüklenebilir. hakan 11 ay önce