Cihazınıza virüs bulaşmış ve pil zarar görmüş

Sony Xperia Z2 Android telefonda tarayıcıyı her açtığımda Https://mobi-lol.com web sitesindeki sayfanın mesajı: başlığı ile şöyle bir uyarı mesajı geliyor:

Sistem Uyarısı!

Sony Xperia Z2 cihazına virüs bulaşmış ve pil zarar görmüş! Telefonu düzeltmek için talimatları izleyin. Bu pencereyi kapatmayın. ** Çıkmanın riski size aittir ** Hemen pil virüsünü sil

Telefonuma gerçekten virüs mü bulaştı? Pil virüsü nedir? Bu uyarıdan nasıl kurtulurum?

murat murat (12492)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Cihazınıza virüs bulaşmış ve pil zarar görmüş uyarısı sahte bir uyarıdır. Telefonunuza herhangi bir virüs bulaşmamıştır.

    Bu uyarı kullanıcıları kandırarak Google Play üzerinden bir yazılım indirtmeyi amaçlamaktadır.

    Bu uyarıyı sadece Wi-Fi yani kablosuz ağ üzerinden alıyor olma ihtimaliniz çok yüksek. Bunu test ederek görebilirsiniz. 3G, 4.5G üzerinden bu uyarıyı almıyorsanız sorun kesin olarak ADSL modemdedir.

    Cihazınıza virüs bulaşmış ve pil zarar görmüş uyarısını alıyorsanız sorun ADSL modemdedir.

    Güvenlik açığı olan ADSL modemlerde  bu tür uyarılar görebilirsiniz. Saldırganlar Adsl modeminizin ayarlarını değiştirerek sizi bu tür sahte uyarıların olduğu sitelere yönlendirirler.

    Eğer Adsl modeminiz servis sağlayıcı tarafından size verilmiş  bir modem ise o zaman servis sağlayıcınızı arayın (Superonline, TurkTelekom gibi).

    Modem size aitse ve güvenlik açığı olan bir model ise o zaman kesin çözüm yeni bir ADSL modem almaktır. Bu güvenlik açığı misfortune  Cookie güvenlik açığı olarak bilinir. Detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz:

    Misfortune Cookie güvenlik açığı nedir? Bu linkte ayrıca güvenlik açığı olan ADSL modem listesini de bulabilirsiniz.

    murat murat (12492)