Çizik CD nasıl tamir edilir?

3 tane oyun cd si almıştım sonra onları eski bilgisayarımda çalıştırdım oluyordu yeni bilgisayarımda ise cd gözüküyor dosyalarda gözüküyor ama açılmıyor kopyalama işlemi yaptığımda da kaynak dosya okunamıyor hatası veriyor çizikleri nasıl kapatabilirim teşekkürler.

winxp winxp (17)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Cd deki çizikleri için diş macunu kullanabilirsin. Bir zamanlar baya işime yaramıştı. Evdeki diş macununu güzelce cd nin her iki yanına sür.  Bir bez parçası ya da pamukla iyice sil. Daha sonra Cd'yi yıka. Kuruduktan sonra sürücüye tak ve dene.

    Bu yöntemle çok CD kurtardım.

    murat murat (12492)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Peki dosya kopyalamadaki hata ve dosyanın açılmaması cd nin çizik olduğu içinmidir? winxp 4 yıl önce
    • @winxp evet genelde çizikten dolayı olur. murat 4 yıl önce
    • @murat(9921) denedim ama olmadı başka bir yöntem veya program var mı? winxp 4 yıl önce
    • @winxp çizik çok derinse yapabileceğin bir şey yok. Bir ihtimal başka bir CD okuyucu varsa onda deneyebilirsin. Bazı CD okuyucular Cd seçer. Daha hassastır. murat 4 yıl önce