CMD ekranında Türkçe karakterler bozuk gözüküyor

Windows CMD ekranında Türkçe karakterler bozuk çıkıyorsa bunun sebebi Combofix tarzı bir program ile bilgisayarınızı taratmanızdan kaynaklanmaktadır.

Sorunun çözümü için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

utkubayat utkubayat (885)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    CMD ekranını açtığınızda Türkçe karakterler yerine başka karakterler görüyorsanız (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi) aşağıdaki adımları uygulayınız.

    Sorunun çözümü için öncelikle “Başlat/Çalıştır” bölümüne “regedit” yazıyoruz.

    Açılan ekranda “HKEY_CURRENT_USER/Console” yolunu izleyerek “CodePage” kaydına sağ tıklayıp “Değiştir” butonunu seçiniz.

    Açılan pencerede “Değer verisi” bölümüne “359” yazıp “Tamam“ butonuna basınız.

    Bu işlemlerin ardından sorununuz çözülmüş olacaktır.

    utkubayat utkubayat (885)