CMD ile program yapılabilir mi?

CMD ile bir program arayüzü oluşturabilmek mümkün müdür? Mümkünse nasıl yapabilirim?

ege2 ege2 (-7)
6 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Ne istediğin anlaşılmıyor. CMD, command yani komut'un kısaltmasıdır. Windows işletim sisteminde komut arayüzü sunar. Yani cmd ile açılan ekran bir komut giriş ekranıdır. Ne iş yapar bu komutlar? Örneğin işletim sistemi ile ilgili bilgiler verir, dosyaları listeler, format atar, dizin oluşturur.

    Örnek vermek gerekirse;

    • dir komutu dosyaları listeler
    • cd komutu bir klasörün içine girmek için kullanılır
    • format komutu format atmak için kullanılır

    Program arayüzünsen kastın nedir?

    Düzenleme:

    CMD ile program yapılmaz. Batch ya da script adı verilen küçük kodlar yazarsın. Bunlara da arayüz yapamazsın.

    alattin alattin (16999)
    6 yıl önce cevaplandı

      cmd ile program yazılmaz. Çok basit komut setleri oluşturursun. Örneğin yedek almak, dosyaları kopyalatmak basit kontrol ifadeleri oluşturmak gibi. Özellikle ağ ve sistem yöneticilerinin bolca yaptığı işlemlerdir. Bunlara da senin bahsettiğin ya da anlatmak istediğin anlamda arayüz olmaz.

      hakan hakan (15424)
      6 yıl önce cevaplandı

        cmd bildiğim kadarıyla DOS ortamını kullanan DOS tabanlı bir konsoldur..

        ilgili olabilir belki;

        Dos ortamında bir zamanlar QBasic ile programlar yapmıştım sonra bu programları derleyip .EXE şekline çeviriyorduk;

        ve yine bu .exe dosyaları DOS ortamında çalışıyordu.

        muvel muvel (332)
        6 yıl önce cevaplandı

          -2

          cmd ile program yapılmıyor mu...yapılıyor

          peki programa arayüz gerekmiyor mu....

          CMD ile bir programmı yaptım ve onun arayüzü eksik

          ege2 ege2 (-7)
          6 yıl önce cevaplandı

          • Konuyu çok az bilgi vererek açmışsın ve soruların çok muğlak, yetersiz, anlaşılmaz. Konu üzerine çok bilgim yok ama @alattin mesajında belirtilenler çok açık. Sen ne yapmak istiyorsun? CMD ile bir programmı yaptın ve onun arayüzüzü eksikte onumu tamamlamak istiyorsun? CMD ile program yapılabildiğne eminmisin? Bu bilgiyi nereden ve nasıl öğrendin? Sana daha birçok soru sorulabilir ama bunları sordurmamalı, kendin ifade etmelisin. Açık ve net olarak.. Eğer gerçekten yardım istiyorsan, birşeyler öğrenmek istiyorsan elbette @ege2 temmuz 6 yıl önce
          • @temmuz CMD ile program yapılıyor ama öyle değil, bölme çarpma gibi basit işlemler yapılıyor. Bildiğim kadarı ile bunun arayüzü değiştirilmiyor. toprak34 6 yıl önce
          • Ben bilmiyorum evladım, hayatımda program yapmadım ve zaten hiç anlamam. Sordum sadece ve konuyu, konuda sorduklarını detaylandırmasını istedim @ege2'den. Kısmen (sınırlıda olsa) işe yaramış onu "zorlamam", bir cümle daha eklemiş ikinci mesajında muhtevaya. İşte böyle @toprak34 temmuz 6 yıl önce
          • CMD ile program yapılmaz. Batch ya da script adı verilen küçük kodlar yazarsın. Bunlara da arayüz yapamazsın. Genelde yapılan batch (yani toplu işlem dosyası) dır. Buna da arayüz olmaz. Çünkü yazdığın zaten program değil. Bir grup komutu işlemesi için dosya oluşturuyorsun. ayrıca bilgin olmadan yazdığın "cmd ile program yapılmıyor mu...yapılıyor" gibi cümleler seni antipatik yapıyor. alattin 6 yıl önce