CMD'yi bir dosyanın içerisinde açma

Merhaba;

eskiden bir klasörün içindeyken sol üstteki Dosya>Komut istemini çalıştır vardı ancak şimdi yok. bunu nasıl yapabilirim?

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bunun benim bildiğim iki yolu var

    1. Adım:

    • Herhangi bir klasörün içindeyken Shift tuşuna basılı tutarak klasörde boş bir yere sağ tıkla
    • Orada "Komut İstemi'ni burada açın" diye bir seçenek olacak. (Windows 10'da Komut İstemi yerine Powershell yazabilir)

    Daha sonra Komut İstemi veya Powershell o kasör içinde açılacak

    2. Adım:

    • Komut İstemi'ni yönetici olarak veya normal olarak çalıştır
    • Daha sonra resimdeki gibi her komutta enter tuşuna basmak suretiyle 2 defa cd.. komutunu gir

    Bilgisayarında Komut İstemi resimdeki gibi olduğu zaman Komut İstemi o an C sürücüsünün içinde demektir. Şimdi masaüstünde ÖDF diye bir klasörüm var ve bu klasöre gireceğim örnek olarak. Sırasıyla şu komutları yazıyorum (her bir komuttan sonra enter tuşuna basmayı da unutmuyorum)

    - cd users (Bu komut beni Yerel Disk C'deki Kullanıcılar klasörünün içine götürecek)

    - cd farurhenho (Bu komut beni Kullanıcılar klasöründeki kendi kullanıcı hesabıma ait klasörün içine götürecek, sen kendi kullanıcı adını yazacaksın tabi)

    - cd desktop (Bu komut beni masaüstümün içine götürecek)

    - cd "ödf" (Son komutumuz ise masaüstündeki ÖDF klasörünün içine götürecek. Burada girmek istediğim klasörde Türkçe karakter olduğu için tırnak işaretiyle yazdım)

    NOT: Ben burada masaüstümdeki ÖDF adlı klasöre girdim örnek olarak. Senin girmek istediğin klasör masaüstünde olmayabilir, sonuç olarak mantık budur. Mesela girmek istediğin klasör D sürücüsünde olsaydı ilk önce Komut İstemi'nde D: yazıp enter tuşuna basarak D sürücüsüne girmen gerekecekti.

    SON HALİ ŞÖYLE OLMALI

    omercik omercik (9418)