CMOS checksum error defaults loaded. Warning! CPU Has been Changed

Bilgisayarimda virusten kuskulanip malware antivurus uygulamasi indirdim temizlemeyi yaptiktan sonra sitede adw clean yukleyerek google chrome gibi uygulamalari taramalisin yazmisti ben de oyle yaptim vurusleri bulup sildikten sonra bilgisayar hata vermeye basladi c diskten artik biseylermi sildi acaba. bilgisayari baslattigimda CMOS checksum error defaults loaded. Warning! CPU Has been Changed  falan yaziyor sag alt kosede de безопосний kopyuter otomotik guncelleme falan yaziyor anlamadim lutfen yardim edin

serkan2 serkan2 (8)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    AdwCleaner çok başarılı ve sevilen bir malware tarama programı tarayıcı korsanı istenmeyen eklentiler buna benze birçok

    istenmeyen uygulamaları siler bilgisayarınızda zararsız olan hiç bir şeyi silmez

    başaka bir sebepten bilgisayarınız hata veriyor olabilir

    dosyalarınızı yedekleyin format atın önerim

    candan candan (4301)
    7 yıl önce cevaplandı

      Tesekkur ederim

      serkan2 serkan2 (8)
      7 yıl önce cevaplandı

        @candan'ın gözünden kaçmış.

        CMOS checksum error defaults loaded. Warning! CPU Has been Changed bir BIOS hatasıdır.

        BIOS bilgisayarın anakartı üzerinde bulunan ve bilgisayar ile ilgili bilgileri tutan bir birimdir. Örneğin bilgisayara harddisk bağlı mı, kaç MB RAM takılı vb bilgiler BIOS üzerinde tutulur.

        Size BIOS ayarlarında bir değişiklik olmuş. Bilgisayarınız eski ise BIOS pili zayıflamış olabilir. Bu uyarı Adwcleaner veya başka bir program tarafından yapılan bir hata sonucu oluşmaz.  Bilgisayara format atsanız da bu  uyarı devam eder.

        BIOS pili:
        BIOS pili

        Kasayı açıp bu pilin yerinden oynayıp oynamadığını kontrol edin.

        Daha sonra bilgisayar açıldığında CMOS checksum error defaults loaded. Warning! CPU Has been Changed  hatası ekrana geldiğinde BIOS'a girmek için bir gerekli olan tuşa basın. Bu tuş genelde DEL tuşudur.  Ekranda DEL to Enter Setup gibi bir ifade ile SETUP yani BIOS arayüzüne erişim için hangi tuşma basmanız gerektiği yazar.

        Daha sonra BIOS arayüzünde, yani SETUP bölümünde, Ok tuşları ile ilerleyerek öce Load BIOS setup Defaults üzerine gelin. Enter tuşuna basın.

        Size bir soru sorulacaktır Y harfina basarak onay verin.

        Daha sonra Save & Exit Setup seçeneği üzerine gelin, enter tuşuna basın.

        Size bir soru sorulacaktır Y harfina basarak onay verin.

        Bu işlemle BIOS'a ait varsayılan değerleri yüklemiş ve kaydetmiş oldunuz. Şimdi bilgisayar yeniden başlayacaktır. Artık CMOS checksum error defaults loaded. Warning! CPU Has been Changed  uyarısı ekrana gelmiyor olmalıdır.

        Yine CMOS checksum error defaults loaded. Warning! CPU Has been Changed  uyarısı ekrana geliyorsa BIOS pili zayıflamış ve değiştirilmesi gerekiyor olabilir.

        hakan hakan (15424)