cmos checksum error - defaults loaded

Merhaba. Lutfen yardimci olurmusunuz. Ben gecenlerde kompyterimin batareyasinin cikardim arkadasimin kompuyetrinin pili bitmisdi. Ona su pilden almasi icin kendi pilimi ona verdim. |Sonra pili kendi kompuyterime takdim ancak su sorunu verdi. cmos checksum error - defaults loaded    press f1 to continue f2 setup bende f1 ile aciyorum zamani ayarlayib isletiyorum.

Sonra yeni pil aldim ayni hata cmos checksum error - defaults loaded. Tekrar baska bir magazadan pil aldim yine hep ayni hata. Format atdim ayni hata. Kassamin hard diskni ramini cikartdim tekrar takdim abi duzelmiyorr. Lutfen yardimci olurmusunuz. 2 yeni sifir pil taktim her kompyuterimi bilgisayarimi acdigimda  cmos checksum error - defaults loaded  sorunu yasiyorum. f1 ile devam ederek isletiyorum. Biosa da baktim ayni hata. Hatta  kagiz parcasini  koydum pilin altina yine ayni hata cmos checksum error - defaults loaded. Press f1 contiune. Allah askina yardim edin. Tesekkurler

proqram proqram (-7)
7 yıl önce sordu

  • cevabıma ek yaptım. hakan 7 yıl önce

Toplam 2 Cevap

cmos checksum error - defaults loaded. Press f1 continue hatası BIOS ayarlarının varsayılan değerlerinin yüklendiği anlamına gelir.

  • Eğer pil yeni ise o zaman SETUP'a girin.  DEL tuşuna basarak girebilirsiniz (bazı modellerde F2, F12 gibi tuşlar olabilir, ekranda  BIOS'a girme tuşu yazar.
  • BIOS üzerinde tarih saat ayarını yapın (BIOS buna izin veriyorsa)
  • Daha sonra Save  & Exit seçeneği üzerine gelin (Ok tuşları ile ilerleyelebilirsiniz)
  • Sorulacak soruya Y (Yes)  harfine basarak değişiklikleri kaydedin ve çıkın.

 Bu işlemden sonra cmos checksum error - defaults loaded. Press f1 continue hatası vermemesi gerekir.

Sorun devam ederse anakart üzerinde BIOS RESET jumper'ının durumuna bakın. BIOS reset jumper'ı açık durumda kalmış olabilir.
BIOS reset jumper

cmos checksum error - defaults loaded. Press f1 continue hatası BIOS ayar tutmadığında, ayarları kayıtlı saklamayadığında ortaya çıkar.

hakan hakan (15424)
7 yıl önce cevaplandı

    Hocam onu 4-5 kez denmisem. Biosa girip saat tarihi ayarlarini duzenledim. Ancak hic bir faydasi yook yine ayni hata. cmos checksum error - defaults loaded

    proqram proqram (-7)