Çöken BIOS kurtarılabilir mi?

Merhabalar ,

Packard bell Easynote TM85 JN 003TK modeli notebook kullanıcısıyım.Cihazıma Windows 10 'u kurdum ve bip sesi geliyordu açılışta.İnternette araştırdığımda BIOS'unuz Windows ile uyumlu değil ya da eski sürüm olabilir güncelleyin yazıyordu.Ben de packard bell'in web sitesine girerek kullanmış olduğum modelin son BIOS sürümünü kullanmak üzere indirdim.Kurulum esnasında donma oldu ve uzun süre beklememe rağmen düzelmedi.Ben de power tusundan kapamayı denedim ama olmadı.Pilini ve elektriğini çıkardım.Kapanmıştı.Tekrar açtığımda ise , Power ışığı yanıyor fakat ekran simsiyah ve hiçbir görüntü yoktu.Tahminime göre BIOS uçtu.Ne denediysem olmadı ve olmuyor.Teknik servis bilgilendirme dahi yapmadı.Bir kaç Bilgisayar firmasını aradım bana fahiş fiyat sundu.Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

senerfiliz senerfiliz (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Yazdıklarınızan anladığım kadarı ile BIOS güncelleme sırasında oluşan hatadan dolayı BIOS yazılımı çökmüş durumda.

    Öncelikle söyleyeyim, daha önce denemedim. Sadece yabancı bir kaç sitedeki yazılardan derledim, çevirdim.

    Packard bell Easynote TM85 JN 003TK için BIOS Recovery mevcut olduğuna dair bir yazı buldum. Şu işlemleri deneyebilirsiniz:

    Başka bir bilgisayarda USB Kriz diski oluşturun.

    1. Buradan CRISIS Recovery Disk Tool (WINCRISIS) uygulamayı indirin.
    2. Bilgisayara bir usb disk takın.
    3. İndirdiğiniz zip dosyası içindeki wincris.exe uygulamasını çalıştırın.
    4. Start tıklayarak bir USB kriz diski oluşturun.
    5. Packard bell Easynote TM85 JN 003TK BIOS Dosyasını buradan indirin.
    6. Zip dosyası içindeki DOS Klasöründeki NEW70123.fd dosyasını USB belleğin ana bölümüne kopyalayın.

    BIOS'un kurtarılması

    1. Hazırladığınız USB belleği BIOS'u çöken bilgisayara takın.
    2. Bilgisayar kapalı ve Fişi çekik olsun.
    3. Fn + ESC tuşlarına basın.
    4. Elektrik fişini prize takın.
    5. Güç düğmesi turuncu olarak yanacaktır.
    6. Açma düğmesine basın. Böylelikle bilgisayar kriz modunu başlatacak.
    7. Kriz modu işlemi bittiğinde bilgisayar otomatik yeniden başlatılacaktır.
    8. Daha sonra bilgisayarı güncel bir BIOS ile güncelleyin.

    hakan hakan (15409)
    8 yıl önce cevaplandı

      Hakan Bey Merhaba ,

      bahsetmiş olduğunuz wincrisis uygulamasını indirdim.Fakat KAYF0X64.fd BIOS dosyasını nerden temin edicem acaba ?

      senerfiliz senerfiliz (1)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Cevabımı tekrardan düzenledim. FD dosyası BIOS güncellemesi için indirmiş olduğunuz zip dosyasının içinde olmalı. Ben Packart Bell sitesinden bulup linki ekledim. hakan 8 yıl önce