'COM1' bağlantı noktasına erişim reddedildi. hatası

serial portan aşığıdaki kod ile veri almak istiyorum fakat "'COM1' bağlantı noktasına erişim reddedildi. " hatası alıyorum çok uğraştım yapamadım sizden yardım bekliyorum

  Array myport;
        System.IO.Ports.SerialPort sp = new SerialPort();
        string RxString;

        public Form1()
        {
            InitializeComponent();
        }

        private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
        {

            myport = System.IO.Ports.SerialPort.GetPortNames();
            comboBox1.DataSource = myport;
        }

        private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            listBox1.Items.Clear();

            try
            {
                if (serialPort1.IsOpen == false)
                {
                    serialPort1.PortName = comboBox1.Text;
                    serialPort1.Open();

                }
                else
                {
                    MessageBox.Show("Port Açık");
                }
            catch(UnauthorizedAccessException ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message);
            }

        private void serialPort1_DataReceived(object sender, SerialDataReceivedEventArgs e)
        {
            try
            {

                RxString = serialPort1.ReadExisting();
                this.Invoke(new EventHandler(DisplayText));

            }
            catch (System.TimeoutException ex)
            {
                MessageBox.Show(ex.Message);
            }

kordon35 kordon35 (18)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    'COM1' bağlantı noktasına erişim reddedildi hatası genelde Com port açıksa ve sen onu tekrar açmayı denemek istediğinde alınır.

    Senin tarafından değil ama belki başka bir program tarafından port açık tutuluyor olabilir. Portmon programı ile portu hangi program kullanıyor görebilirsin.

    alattin alattin (16999)
    5 yıl önce cevaplandı

      Cevap için çok teşekkürler. COM1 portunu başka program kullanıyor doğrudur programı kapatınca çalışıyor peki ikisi beraber nasıl kullanabiliriz

      kordon35 kordon35 (18)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Port kullanımdaysa o an senin programın o portu kullanamaz. Portu kullanan programın portu kapatması lazım. İkisi aynı anda olmaz. alattin 5 yıl önce