Comodo internet security ve privDog ne kadar güvenli?

Comodo tarafından dağıtımı yapılan Privdog programı hakkında aşağıda vereceğim linkte yazılanlar hakkında yetkin birinin yorumunu bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

http://www.uzmangundem.com/privdogun-amaci-guvenlik-mi-ticaret-mi-68.html

yunusemre2344 yunusemre2344 (54)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Comodo güvenilir bir şirkettir.

    Verdiğiniz linki inceledim. Linkte anlatılanlar programın güvenilmez olduğuna dair değil daha çok reklamlarla ilgili yaklaşımından sikayet edilmiş.

    Biliyorsunuz reklamlar pek çok sitenin ayakta kalabilmesi için gerekli bu sebepten site yayıncıları için oldukça önemliler. privDog google Adsense gibi reklam networklerini engelliyor ve bunu yerine kendi reklamlarını görüntülüyor.

    Ücretsiz yazılımlar ile bilinmesi gereken bazı şeyler var:

    • Ücretsiz yazılımlar bilgisayarınızdan bilgi toplar.
    • Toplanan bilgileri ticari amaçlar için veya programın geliştirilmesi çin kullanırlar.
    • Ücretsiz yazılımlar reklam barındırabilir.

    Toplan bilgiler kullanıcı davranışı ile ilgili veya sistemle ilgili olabilir.  Yani kullanılan işletim sistemi, tarayıcı, sistem özellikleri gibi bilgiler olabileceği gibi hangi sitelere girdiğiniz, hangi linklere tıkladığınız, satın alma alışkanlıklarınız gibi bilgiler olabilir.

    Bu bilgiler sizin kimlik bilgileriniz ile birlikte arşivlenerek bir nevi fişleme yapılmaz. Bu bilgiler veri havuzlarında toplanır ve daha sonra ticari amaçlar veya programın geliştirilmesi için kullanılır.

    Ücretsiz yazılımlarında gelişebilmek ve ayakta kalabilmek için bu tür bilgi toplamaya ihtiyaçları vardır.

    Ben bunda kötü bir taraf göremiyorum. Özellikle bir yazılım geliştirici olarak, yazılım geliştirme süreçlerinin ne kadar emek gerektirdiğini bildiğimden dolayı, bu tür bilgilerin toplanmasının kullanıcılarda rahatsızlık yarataması gerektiğini düşünüyorum.

    Arama motorları da benzer veriler toplarlar. Örneğin google. Google kullanmayan yoktur sanırım.  Google özellikle Chrome tarayıcı ile bu tür bilgileri fazlaca topluyor ve bunu ticari amaçlar için kullanıyor.

    Bu tür ücretsiz yazılım ve siteleri kullanırken bilmeniz gereken her şeyin bir maliyetinin olduğu ve bu giderlerleri karşılayabilmek için sitelerin ve uygulamaların maddi kaynaklara ihtiyaç duyduğu.

    alattin alattin (16999)
    9 yıl önce cevaplandı

      Çok teşekkür ederim. Herkes için faydalı olacak bilgiler içeren bu açıklamalar son derece tatminkar. Hayırlı ramazanlar...

      yunusemre2344 yunusemre2344 (54)