Cooler Master Notepal İnfinite Evo

Arkadaşlar sizce bu ürün nasıl bir performans sergiler ? Bundan iyisi varmıdır ? 120 CFM üfleyen tek notebook soğutucu ve bayağı güçlü olsa gerek.Fanların çark gibi olması sizce bi avantajmıdır ? Kullanan var mı ?

Fiyatıda gayet uygun.150 TL.Ona bakılırsa 250-300 bazında ürünlerde var.Fakat benim notebookun sağ tarafında ısınma diye bir şey olmadığından 250-300 civarı gördüğümüz ürünler genellikle çift fanlı oluyor.Ortada kuvvetli bir fanı bulunursa alabilirim fakat genellikle yavaş fan onuluyor.

Evet arkadaşlar sözü size bırakıyorum. :)

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler! :)

akif52 akif52 (34)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Cooler Master firması gayet kaliteli bilgisayar bileşenleri üreten bir firmadır. Genel olarak piyasada kasa, güç kaynağı ve soğutucu gibi çeşitli ürünlerini kullanma fırsatı buldum ve oldukça memnun kaldığımı söylebilirim. Cooler Master Notepal İnfinite Evo soğutucuya gelirsek, fanların büyük olması sessizlik anlamında büyük bir artı. Küçük boyutda fanlar daha yüksek RPM (dakikadaki dönüş hızı) değerleri ile daha sesli olarak çalışırlar. Benim tercihim kesinlikle tek ve büyük boyutlu fan ile hem sessizlik hem de etkili bir soğutma sağlamak olurdu. Fakat burada ben notebook soğutuculara pek sıcak bakmadığımı söyleyebilirim. Fiyat/Performans oranında değerlendirmek gerekirse kayda değer bir soğutma performansı sağladıklarını da düşünmüyorum. Bir notebook tasarımına ve kullanılan bileşenlere bağlı olarak ısınır ve bu ısınma genelde cihazların fan temizliğinin yapılmamasından kaynaklanır. Termal macun değişimi ve senelik bakım yapıldıktan sonra cihaz buna rağmen ısınıyorsa kullandığınız modelde yetersiz bir soğutma olduğunu anlayabiliriz. Eğer cihazınızın ısındığını düşünüyorsanız bence ilk olarak genel fan temizliği yaparak, ardından işlemci termal macununu değiştirmelisiniz. Yine de bir öneri yapmak gerekirse Cooler Master, Zalman gibi kaliteli firmaların ürünlerini tercih edebilirsiniz. ZM-NC11 model soğutucuyu da alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

    brsozl brsozl (1961)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Notepal İnfinite Evo toplamda 120 CFM üflüyor o yüzden benim dikkatimi çekti.Bayağı bi kuvvetli yani. Benim notebook unda sol tarafı ısındığında çift fanlılar olmuyor.Sağdaki fan boş yere dönüyor.Bu seferde yetersiz soğutma oluyor. Benim aldığım notebook soğutucusuda öyle.Çift fanlı sağdakinin hiçbir işlevi yok.Sol tarafada bi faydası yok zaten. Ortaya büyük boy bişey alırsam acaba faydası olur mu ki ? Bu arada bir kaç yerdede okuduğuma göre hep 5-10 derece civarı bi soğutma sağlıyormuş bunlar.O kadar pahalı olmalarına rağmen. Birde aklımda kendi notebook soğutucumu yapmak var.220V luk iki tane fan alıp sol tarafa doğru denk gelecek şekilde basit bir stand oluşturursam büyük derecede bi faydası olur diye düşünüyorum. :) akif52 8 yıl önce
    • Evet durum böyle maalesef. Notebook soğutucular kayda değer bir soğutma performansı sağlamıyorlar. Isınma kavramı da aslında kişiden kişiye değişmektedir. Kimi insan 60-70 derecelerin çok fazla olduğunu düşünmekte fakat günümüzde kullanılan işlemciler 90+ derecelere kadar stabil bir şekilde çalışmaktadırlar. Sizin cihazınızda yapmanız gereken ilk önce ısı değerlerini kontrol etmeniz. 80 derece ve üstünde sıcaklıklar görüyorsanız fan temizliği ve termal macun değişimi yapmalısınız. Buna rağmen cihazda ısınma sorunları gerçekleşiyorsa cihazınızda donanımsal sorunlar olabilir. Teknik servisten yardım alabilirsiniz. brsozl 8 yıl önce
    • Temizlik şart tabii 9 aydır falan temizlenmedi cihaz. ben bugün arka kapağı açıp klavye vidasını söktüm ve bi klavyeyi cıkarayım dedim bi toz bi pislik.Fan tamamen görünmemesine rağmen o pisliği rahat gördüm.Laptop kapağını falan kapadığımdada hep bulaşmıştı ekrana. Gerçekten pismiş içi.Bi temizletmek lazım bilgisayarcıya. Bu arada benim kendi düşündüğüm notebook soğutucu modeli :D http://i.hizliresim.com/1rOd6Y.png akif52 8 yıl önce
    • Bakım yaptıktan sonra ısınma probleminin olacağını pek düşünmüyorum. brsozl 8 yıl önce
    • Özellikle oyunlar çok yoruyor.Bi deneyeceğim. :) akif52 8 yıl önce