Çözüldü: Çift RAM takınca mavi ekran hatası

Elimde DDR2 667 MHZ biri Dynet diğeri Veritech marka olmak üzere 2 adet RAM var. MSI MS-7387 Anakartıma bu RAM lerin ikisinide aynı anda taktığımda cihaz mavi ekran hatası veriyor ancak ayrı ayrı taktığımda hiç bir sorun çıkmadan çalışıyor sorun nedir?

GÜNCELLEME: Sorun anakarttaki 2. RAM slotundaymış oraya tek başına RAM taktığımda pc açılmıyor 2 slotuda taktığımda 2gb olarak görüyordu ancak ram kullanımı %60ı aşınca mavi ekran verip kapanıyordu ramleri çalışan slotta tek tek %90 a kadar çalıştırdım ve RAM ler sorunsuz çıktı ancak anakartımdaki 2.slot sanırım ömrünü doldurmuş :( bilgisayarcıya 2 tane 1gb ile 1 tane 2gb lik RAM takas isteyeceğim yarın arkadaşlar.

alpucr1 alpucr1 (9)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Eğer slotlardan biri bozuk değilse, bunun sebebi RAM'lerin birbirleriyle uyumsuzluğudur. RAM'lerde uyumsuzluk olayına çokça rastlanır. Farklı frekans, farklı değer (kapasite değeri) ve hatta bazan farklı marka bile uyumsuzluk sebebi olabiliyor.

    Bir ihtimalde anakartın kullanmak istediğin iki RAM'in toplam kapasite değerini desteklemiyor olması olabilir.

    RAM'leri tek tek kullanırken her iki slotta deneme yaptınmı yoksa aynı slotlarda takarakmı denedin bunu belirtmemişsin. Her iki slotuda ayrı ayrı kullanırsan slot problemi olup olmadığı belli olur. Slotlar sağlamsa anakart desteğide olduğuna göre geriye sadece tek ihtimal kalır; uyumsuzluk.. Marka farkından olabilir.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Merhaba Anakartım destekliyor sitesinden baktım 4GB'ye kadar DDR2 400/533/677 MHZ RAM leri destekliyor bendeki ikiside 677 MHZ 1GB DDR2 RAM'ler. alpucr1 7 yıl önce
    • Öyleyse uyumsuzluk (Demiştik, marka uyumsuzluğu bile olabiliyor).. Ama anakart desteği hususuda orada bulunsun. Bilgidir, faydalıdır. temmuz 7 yıl önce
    • Ayrıca tek tek kullanırken her iki slotta deneme yaptınmı yoksa aynı slotlarda takarakmı denedin bunu belirtmemişsin. Her iki slotuda ayrı ayrı kullanırsan slot problemi olup olmadığı belli olur. Slotlar sağlamsa anakart desteğide olduğuna göre geriye sadece tek ihtimal kalır; uyumsuzluk.. Marka farkından olabilir. temmuz 7 yıl önce
    • Yarın cafeciye gidip dynet marka ram alacağım sanırım 1 tane daha :/ çünkü herşey uyumlu sadece markalar farklı dış görünüşleri etiket olmasa kopyala yapıştır zaten. Bu havada 4 kiloluk koca kasayı 1km yokuş yukarı nasıl taşıyacağım acaba :( alpucr1 7 yıl önce
    • Kasayı götürmek şartmıki?!.. Kolay gelsin :) temmuz 7 yıl önce
    • Aslında değil ama orada birden fazla RAM olduğu için tek tek test etmek lazım götür getir olmaz :D alpucr1 7 yıl önce