cpm.exe nedir?

cpm.exe virüs mü?

cpm.exe nasıl silinir?

Görev yöneticisinde çalışan ve işlemciyi %100 kullanan cpm.exe nedir? Zararlı bir dosya mı?

cemkara cemkara (4215)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    cpm.exe nedir?

    cpm.exe C:\Windows\System32 klasörü altına kendini konumlandıran bir CPU Miner yazılımıdır.

    CPU Miner denen uygulamalar işlemciyi aşırı kullanarak bitcoin denen sanal para üretirler.  Siber korsanlar bitcoin para birimi ile internet üzerinde takip edilmeden işlem yapabiliyorlar.  Cpu Miner programlar genelde sizin haberiniz olmadan bilgisayara yüklenir ve bilgisayarınızı bir köle gibi kullanarak siber korsanlara veya potansiyel istenmeyen yazılım üretici şirketlere para kazandırırlar.

    Cpm.exe dosyasıda işte böyle bir uygulamanın parçasıdır. Kendisini C:\Windows\System32 klasörüne kurar. Cpm.Exe 1.391 kb boyutuna sahiptir. Cpm.exe bilgisayarda görev yöneticisinde yüksek CPU kullanımı ile dikkati çeker.

    Cpm.exe virüs mü?

    Cpm.exe tüm yukarıdaki kötü özelliklerine rağmen bir virüs değildir. Fakat kesinlikle bilgisayardan kaldırılmalıdır. Cpm.exe dosyası virüs özelliklerine sahip değildir. Cpm.exe herhangi bir başka dosyaya kendini bulaştırmaz.

    Bilgisayarımda Cpm.exe dosyası var mı nasıl anlarım?

    Bilgisayarınızda Görev Yöneticisini açarak Cpm.exe dosyası çalışıyor mu kontrol edebilirsiniz.

    Cpm.exe nasıl silinir?

    Cpm.exe dosyasını silmek için Denetim Masası > Programlar ve Özellikler’e gidin.
    Burada CPU Miner uygulamasını kaldırın.

    Daha sonra bilgisayarınızı bir anti malware uygulaması ile taramanızda fayda var:
    Reason core security nedir, nasıl kullanılır?

    cemkara cemkara (4215)