cpu maksimumda kullanımı

Bilgisayarımı hep oyun modunda kullanıyorum. Cpu hep sınırda ve 3.4 ghz oluyor. Bilgisayarımın daha hızlı olması için böyle bi seçim yapmıştım ama mantıklı mı emin değilim. Sizce bunun bilgisayara ne gibi etkileri olur?

whitemacchiato whitemacchiato (25)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows'ta Denetim masası--> Güç seneçekleri bölümünde yüksek performans, dengeli ve tasarruf modu seçenekleri vardır.

    Siz bilgisayarınızı oyun oynarken ve normal kullanımda yüksek performans moduna alırsanız bilgisayarınızı normalden biraz daha hızlı kullanabilirsiniz.Amaç hızlı kullanmak ve oyunda yüksek FPS ise yaptığınız hareket doğrudur.

    Yüksek performans modunun bilgisayarınıza zararı yoktur.Devamlı olarak bu modda kullanabilirsiniz.Ancak bu çoğu durumda gereksizdir.Yani bilgisayarınızın oyun harici internette gezinme, video izleme, görüntülü konuşma, birkaç program çalıştırma vs.. gibi işlemlerde bu kadar yüksek performansa genelde ihtiyac duymaz.

    Ayrıca yüksek performans modunun getirdiği bazı eksiler de vardır.Bunlar;

    • Bilgisayarınızın daha çabuk ısınması ve belli bir sıcaklıktan aşağı düşmemesi.
    • Bilgisayarınızın daha çok enerji tüketmesi (bana kalırsa en önemli neden bu)
    • Nadir de olsa bilgisayarınızın içindeki donanımların daha çabuk yıpranması, dolayısıyla zarar görme olasılığının artması

    Kısacası oyun haricinde modu kapatmanızı tavsiye ederim.Modu kapattığınızda üstteki maddelerden tasarruf edeceksiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler cevabınız benimde işime yaradı yüksek performansda kullanıyordum son zamanlar ondan sıcaklık daha fazla oluyormuş :) ardahd 7 yıl önce
    • @ismailsarp sıcaklıgın artmaması için oyun haricinde kapalı tutacagım. Cevabınız için teşekkür ederim :) whitemacchiato 7 yıl önce