Cpu overclock etmek gpu darboğazını ne kadar kapatır?

Amd Phenom II x6 1090t işlemciye Msi Gtx 1660 ekran kartına sahibim kendi denemelerimle cpuyu 3.7 GHz hızında stabil olarak çalıştırmayı başardım ama battelfield 1 gibi oyun için hala yeterli değil ,oyunu açar açmaz ana menüde bile işlemci yüzde 100 oranında çalışıyor ekran kartının iyi veya kötü olması sunucu değiştirmiyor zaten işlemci yolu tıkadığı için, şimdi sorum da tam burada bu tıkanan yol işlemciyi atıyorum 4 ghz nin üstüne çıkarmakla aşılır mı yoksa sorun işlemcinin hızı değil çekirdek sayısı mı?

kormac kormac (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Oldum olası overclock olayını sağlıklı bulmam.  Darbogaz olayı işlemcinin hızından kaynaklanır. Overclock ile sorun aşılabilir mi? Bana kalırsa zor. Denemeden de bilemezsin bunu.  Dene sorun çözülürse bize de bildir, öğrenmiş olalım.

    hakan hakan (15424)
    4 yıl önce cevaplandı

      Mecburen,  yeni sistem toplamaktansa elimdeki işlemciyi overclock edip yola devam etmek en iyisi değil mi hocam?

      Bu zamanda sistem toplamak evlenmek gibi birşey. Şimdi sistemi OC ettim 3.2 ghz den 3.9 ghz çektim oyunlarda pek fark görmedim galiba kullandığım Gtx 1660 için yapılan overclock yeterli değil çünkü gpu kullanımı hala 55-60 larda

      Biostan Cool & quiet ve C1E yi oto yaptığım halde frekans en yüksekte 3.88 de çalışıyor neden otomatik düşüp inmiyor?

      kormac kormac (1)
      4 yıl önce cevaplandı

      • @hakan sana yazdı darkcrak 4 yıl önce
      • @darkcrak sağol, @kormac dediğin gibi doların durumu malum eskisi gibi upgrade vb yapmak kolay değil. Darboğaz sorunlarında overclock un çare olduğunu görmedim şimdiye kadar. Senin işlemcin grafik kartına göre çok zayıf. Şimdi tekrardan darbogaz kontrolü yaptım. OC ile bunu aşmak mümkün değil. hakan 4 yıl önce