CPU Sıcaklık değerleri hangi aralıkta olmalıdır?

Intel işlemcilerin (CPU)  ısı değerleri hangi aralıkta olmalıdır?

AMD işlemcilerin (CPU) ısı değerleri hangi aralıkta olmalıdır?

murat murat (12492)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Intel işlemcilerin (CPU)  ısı değerleri hangi aralıkta olmalıdır? AMD işlemcilerin (CPU) ısı değerleri hangi aralıkta olmalıdır?

    Bir işlemcinin sıcaklığına bakılırken işlemcinin türü dikkate alınmalıdır. Kullanıcıların yaptığı en büyük hatalardan biri işlemci sıcaklık değerlerini sadece sıcaklık değeri üzerinden başka kullanıcıların işlemci sıcaklıkları ile karşılaştırmalarıdır.

    Her işlemci modeline göre değerlendirilmelidir.

    Örneğin intel işlemcilerde i3, i5, i7 gibi seriler bulunurken bunlarda kendi içinde 4.nesil, 6.nesil, 7.nesil gibi farklı türleri mevcuttur.

    İşlemci ısısı üç farklı grup üzerinden değerlendirilir: Boş durumdaki sıcaklık değeri, Normal sıcaklık değeri ve Maksimum sıcaklık değeri.

    Boş durumdaki işlemci sıcaklık değeri: Windows veya başka işletim sistemi açık fkat bilgisayarda hiç bir işlem yapılmıyor durumdayken ki sıcaklık değeri

    Normal sıcaklık değeri: Bilgisayar işlem yaparken, oyun oynanırken, video düzenlerken gibi ağır işlemlerdeki sıcaklık değeri

    Maksimum sıcaklık değeri: Üretici tarafından (AMD, Intel) belirtilen güvenilir en yüksek işlemci sıcaklık değeri

    Pek çok işlemci 95-105 gibi yüksek sıcaklık değerlerine ulaştığında kendini korumak için kendilerini kapatırlar.

    Intel 6.Nesil Core i5-6600K işlemcisi için sıcaklık değerleri

    • Boşta 24 - 28 derece
    • Normal 42-52 derece
    • Maksimum 72 derece

    Intel Core i7-6700K işlemci sıcaklık değerleri

    • Boşta  26 - 35°C
    • Normal 53 - 70°C
    • Maksimum 72°C

    Intel Core i3-2100 işlemci sıcaklık değerleri

    • Boşta 30 - 37°C
    • Normal 50 - 62°C
    • Maksimum 69°C

    AMD işlemciler için örnek sıcaklık değerleri ise şu şekilde

    AMD A6-7400K işlemci sıcaklık değerleri

    • Boşta 28 - 35°C
    • Normal 50- 63°C
    • Maksimum 70°C

    AMD A10-7850K işlemci sıcaklık değerleri

    • Boşta 28 - 33°C
    • Normal 49 - 60°C
    • Maksimum 72.4°C

    AMD A10-6800K işlemci sıcaklık değerleri

    • Boşta 28 - 35°C
    • Normal 50 - 55°C
    • Maksimum 74°C

    Bu değerler overclock edilmemiş normal ayarlarında çalışan işlemciler içindir. Yine bunlar stock cooler için olan değerlerdir.

    Ortam ısısı kullanıcıların en çok gözden kaçırdığı etkendir. Oda ne kadar sıcak ise işlemci o kadar çok ısınır. Ortam ısısı özellikle yaz döneminde kullanıcıların işlemci ısısı ile ilgili sorunlarının temel sebebidir. Ortam ısısının 1 derece artması işlemci ısısısın 1-1.5 derece artmasına sebep olur.

    murat murat (12492)